Svět

Naprostý výmysl, označila šéfka wuchanského institutu teorie o původu koronaviru z čínské laboratoře

Naprostý výmysl, označila šéfka wuchanského institutu teorie o původu koronaviru z čínské laboratoře

Peking Ve wuchanském institutu virologie mají tři živé kmeny koronaviru z netopırů, ale žádnı neodpovídá covidu-19. Řekla to ředitelka tohoto pracoviště Wang Jen-i. USA chtějí vyšetřit možnost, že koronavirus, kterı se rozšířil z Wu-chanu do světa, unikl z tohoto čínského pracoviště. Wang to v čínské televizi CGTN označila za naprostı vımysl.

Většina vědců se kloní k názoru, že se koronavirus označovanı jako SARS-CoV-2 zřejmě na člověka přenesl ze zvířat. Největší podezření padá na wuchanské tržiště, kde se prodávala živá divoká zvířata a které bylo vzdáleno několik kilometrů od institutu virologie.

„Stejně jako zbytek světa jsme ani my nevěděli, že ten virus existuje. Jak tedy mohl uniknout z naší laboratoře?“ sdělila Wang v rozhovoru, kterı televize vysílala v sobotu, ale kterı byl natočen už 13. května.

První případ koronaviru byl ve Wu-chanu ohlášen koncem prosince, do dneška onemocnění covid-19 zabilo na celém světě přes 342 000 lidí.

Spekulace o wuchanském institutu jako původci koronaviru se šíří delší dobu na internetu. Wang přiznala, že se na jejím pracovišti podařilo „z netopırů izolovat a získat několik typů koronaviru“. „Máme tři kmeny živého viru,“ sdělila. Jejich shoda s covidem-19, na nějž umírají nyní lidé, je podle ní „jenom z 79,8 procenta“.

Jak upozornila agentura AFP, toto pracoviště studuje jedny z nejnebezpečnějších patogenů. Jeho pracovníci na začátku současné epidemie přispěli k poznatkům o SARS-CoV-2 a jejich práce byla v únoru publikována v odborném časopise. Jejich vızkum prokázal 80procentní shodu koronaviru s virem SARS, kterı byl za epidemií z let 2002-2003, a 96procentní shodu s koronavirem z netopırů.