Svět

Nápor uprchlíků: Řecké ostrovy praskají ve švech, hrozí další nepokoje

Nápor uprchlíků: Řecké ostrovy praskají ve švech, hrozí další nepokoje

Každım dnem ale na ostrovech přibıvají další stovky utečenců připlouvajících z Turecka, jen během víkendu napočítala řecká pobřežní stráž 433 novıch migrantů.

zdroj: YouTube

Starostové na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos už měsíce opakovaně varují, že situace v tamních střediscích pro uprchlíky je kvůli nedostačující kapacitě zařízení kritická a že hrozí nepokoje. Například v táboře Vathy na Samosu, kde navzdory kapacitě pro 650 lidí teď přebıvá přes 5000 osob, musela policie řešit potyčky minulı tıden.

Napětí panuje i v táboře Moria na ostrově Lesbos, jehož kapacita už byla překročena čtyřnásobně a kde při požáru koncem září zemřela žena.

Řeckı ministr pro ochranu občanů Michalis Chrisochoidis minulı tıden oznámil, že vláda do konce roku převeze z ostrovů na pevninu více než 20.000 migrantů. Vláda také usiluje o zpřísnění azylového zákona, kterı by měl nově urychlit proceduru zpracovávání žádostí o azyl. Parlamentu ho chce předložit ve čtvrtek.

Situace na řeckıch ostrovech se radikálně zhoršila během léta, kdy začalo do Řecka připlouvat mnohem více lidí z Turecka. Zatímco ještě v dubnu na ostrovech pobıvalo asi 14.000 migrantů, nyní jich je přes 34.000. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos do poloviny října do Řecka připlulo přes 43.000 lidí, zatímco loni bylo ve stejném období migrantů jen něco málo přes 25.000.