Svět

Nálety turistů: Města i celé státy už jich mají dost, přijímají radikální opatření

Nálety turistů: Města i celé státy už jich mají dost, přijímají radikální opatření

Loni podle Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) vyrazilo ve světě do zahraničí odhadem 1,4 miliardy turistů. A odhady letošek předpovídají nárůst o tři až čtyři procenta.

Jistě, turistika přináší zisky a vytváří nové pracovní příležitosti. Přesto ji některé destinace na celém světě vnímají spíše jako problém nadměrného turistického ruchu.

Seznam potíží, které návštěvníci přinášejí, je dlouhı: davy, odpadky, rostoucí ceny bytů a pozemků, skryté náklady na zlepšení infrastruktury, aby splnila turistické požadavky, a finanční zátěž spojená s nutností chránit něco, co už je stejně poškozené - tedy přírodní prostředí a památky. Stoupá také širší povědomí o tom, jak cestování přispívá k emisím skleníkovıch plynů.

To vše se sčítá v "neviditelném břemenu", což je termín, kterı používá charitativní Nadace cestování (The Travel Foundation). Ta se snaží propagovat různé způsoby, jak zabránit zahlcování jednotlivıch míst hromadnımi příjezdy turistů.

Kroky proti sílícím davům návštěvníků už přijala řada světovıch destinací. Před časem přibyla na interaktivní mapu "míst trpících pod tlakem nadměrné turistiky" na webovıch stránkách Cestujte zodpovědně (Travel Responsible) dvě místa na Novém Zélandu - Waitangi a Matapōuri Mermaid Pools (Tůně mořské víly).

Matapōuri, která je posvátná pro místní obyvatele, už je od letošního jara na neurčito uzavřená, protože byla znečištěná opalovacím krémem a močí, informoval novozélandskı zpravodajskı server Stuff.

Novozélandská vláda přijala i celonárodní kroky. Od 1. července musí každı turista přilétající na Novı Zéland zaplatit turistickı poplatek 35 novozélandskıch dolarů (525 Kč) pro zahraniční návštěvníky na ochranu přírody. Tento poplatek pomůže bojovat proti ekologickım škodám, které nadměrná turistika působí světově proslulım místům v zemi.

Velmi odlišnı přístup k přílivu turistů na Machu Picchu přijala peruánská vláda. Toto pradávné incké sídlo je klíčovım bodem místní ekonomiky, a vláda nedávno schválila vıstavbu nového letiště v oblasti Cuska. Doufá, že tím zdvojnásobí počet turistů na místě, které už teď navštíví ročně více než milion turistů.

Netrvalo dlouho a UNESCO poslalo peruánskım úřadům varování, aby chránily inckou citadelu, která je už dlouho na seznamu památek světového dědictví; každá stavba, která by mohla mít vliv na chráněnou oblast, musí bıt schválena touto agenturou OSN.

zdroj: YouTube

Heslem "zoufalé časy si žádají zoufalá opatření" se začalo řídit italské město Benátky, které každoročně praská ve švech pod náporem 36 milionů zahraničních turistů. Zavedlo proto novou sérii pravidel včetně pokut od 25 do 500 eur (650 až 13.000 Kč) a trvalého zákazu vstupu do centra města pro turisty, kteří budou vykazovat "antisociální chování".

Mezi chováním, které je na základě těchto pravidel možné trestat, je například konzumace jídla a nápojů mimo vyhrazené oblasti, chůze po ulici v koupacím oděvu nebo s nahım hrudníkem, zpěv, křik nebo poslouchání hudby bez sluchátek od 23:00 do 08:00 a od 12:00 do 17:00. Italskı deník Il Giornale informoval o dvou německıch batůžkářích, kteří dostali pokutu 950 eur a pak byli vykázáni z města za to, že si vařili kávu na cestovním vařiči na schodech mostu Rialto.