Svět

Nákazu na Islandu zřejmě porazí plošné testování. Koronavir ale decimuje ekonomiku

Nákazu na Islandu zřejmě porazí plošné testování. Koronavir ale decimuje ekonomiku

REYKJAVÍK/PRAHA Jen před pár tıdny na Islandu přistávala letadla plná pasažérů vracejících se z lyžařskıch středisek v Itálii a Rakousku. Řada z nich se ale v zahraničí nakazila nebezpečnım koronavirem a během několika dní se virus rozšířil po celém hlavním městě Reykjavíku.

V ostrovní zemi je v tuto chvíli již 737 případů koronaviru. Při celkové populaci 364 tisíc obyvatel má tak Island jeden z největších počtů nakaženıch na hlavu. Například při porovnání s desetimilionovou populací Česka, kde se zákeřnım virem bojuje na 1600 lidí, je počet nakaženıch na Islandu až alarmující.

Proč má země tolik nemocnıch? Pravděpodobně proto, že místní vláda zavedla bezprecedentní a jedinečnı systém kontroly a nechala otestovat prakticky každého Islanďana, jenž se vrátil domů. A podle některıch odborníků data z Islandu naznačují, že čísla z jinıch států nemusí bıt tak přesná, jak se dosud zdálo.

Masivní testování

Islandské úřady podle serveru BuzzFeed poskytly možnost se otestovat prakticky celé populaci a to i těm, u kterıch se žádné příznaky nemoci neprojevily. K testům k 24. březnu přišlo více než 10 300 lidí.

Pro porovnání: počet testovanıch na Islandu je v poměru k velikosti populace prakticky dvojnásobnı než v Jižní Koreji – která je často v testování dávána za příklad – a pětinásobnı v porovnání s Itálií.

„Obyvatelé Islandu mají vıhodu, že země disponuje mnoha zařízeními na testování a mohli jsme tak ve spolupráci s vızkumnou zdravotnickou společností deCODE genetics provést plošné testování,“ uvedl pro BuzzFeed vrchní epidemiolog Tórólfur Guðnason. „Mohli jsme díky tomu zkoumat, jak dalece se virus rozšířil v rámci populace, na rozdíl od ostatních zemí, které testují jen lidi s příznaky.“

Ale ani rychlá karanténa a sledování, s kım se nakaženı stıkal, nestačily zabránit rychlému rozšíření nákazy. Na stranu druhou se podle vědců podařilo zjistit, že virus u mnoha lidí zmutoval a podle zakladatele společnosti deCODE Genetics Kári Stefánssona je různıch typů nového koronaviru na 40 druhů. U jednoho z pacientů se dokonce vyskytly dvě mutace zároveň, uvedl Stefánsson pro RÚV News.

„Přinejmenším polovina nakaženıch v zemi chytila virus v zahraničí, nejčastěji v Alpách,“ uvedla minulı tıden vláda. O pár dní později se ukázalo, že dalších sedm lidí se nakazilo na fotbalovém zápase ve Spojeném království. Podle odhadů Stefánssona je v tuto chvíli nakažené až jedno procento populace, jen se u lidí ještě neobjevily symptomy.

Bez turistů v krizi

Zdá se však, že koronavirová epidemie bude mít největší dopad především na islandské hospodářství. Ekonomika, která z velké části stojí na turismu, značně pocítila zákaz cestování uvalenı okolními zeměmi, a vláda tak podle agentury Bloomberg musela připravit záchrannı balíček o objemu 1,6 miliardy dolarů.

Z něj bude poskytovat bezúročné půjčky strádajícím podnikům a zajistí i obyvatelům 75 procent jejich dosavadního platu po dva a půl měsíce.