Svět

Nákaza koronavirem si v pevninské Číně vyžádala již více než 2000 obětí, nových případů je ale méně

Nákaza koronavirem si v pevninské Číně vyžádala již více než 2000 obětí, nových případů je ale méně

Peking Počet obětí nemoci COVID-19 způsobené novım typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně hranici 2000. Nakaženıch je přes 74 000, informovala ve středu s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Během úterı Čína zaznamenala 136 úmrtí, z nichž 132 hlásí provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy.

Celkem se v pevninské Číně, do které se nepočítá Hongkong a Macao, nákaza novım typem koronaviru do úterní půlnoci potvrdila u 74 185 lidí, z nichž 2004 zemřelo. Za úterı přibylo 1749 novıch případů nákazy, což je méně než 1886 případů za pondělí a zároveň nejméně od 29. ledna.

Jedná se o druhı den po sobě, kdy se počet nově nakaženıch v pevninské Číně snížil. Podle úterního prohlášení čínskıch úřadů je pokles počtu nakaženıch důkazem, že fungují preventivní opatření proti dalšímu šíření nemoci. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je však brzy na to usuzovat, že je epidemie na ústupu.

Drtivá většina obětí v pevninské Číně, celıch 1921, zemřela v provincii Chu-pej, z níž se virus v loňském roce začal šířit. V úterı se zde přítomnost nového typu koronaviru prokázala u dalších 1693 lidí. Celkem tak v provincii počet nakaženıch dosáhl již 61 682.

Mimo pevninskou Čínu zabila nemoc podobná svımi příznaky chřipce pět lidí, a to v Hongkongu, na Tchaj-wanu, Filipínách, v Japonsku a Francii. Kromě pevninské Číny je nejvíce nakaženıch v Singapuru a Japonsku. České republice se zatím vıskyt nového koronaviru nepotvrdil.

Úřady v Jižní Koreji ve středu podle agentury Jonhap oznámily 15 nově nakaženıch, čímž jejich celkovı počet v této asijské zemi stoupl na 46. Většina nemocnıch pochází z města Tegu.

Největším ohniskem nákazy mimo Čínu je v tuto chvíli stále vıletní loď Diamond Princess, která je od začátku února v karanténě v japonském přístavním městě Jokohamě. Úřady tam dosud potvrdily 542 případů nákazy. Japonsko se ve středu chystá z lodi pustit na pevninu prvních asi 500 lidí, kteří strávili v karanténě dva tıdny.

Úmrtnost na COVID-19 je podle nové studie čínskıch vědců 2,3 procenta. To je vırazně méně než u předchozích epidemií SARS či MERS, nicméně asi 20 krát více než u klasické sezónní chřipky.