Svět

Nahoře jsem slyšel křik, poté ustal, říká muž ze zničeného paneláku. Explozi přežil ve výtahu

Nahoře jsem slyšel křik, poté ustal, říká muž ze zničeného paneláku. Explozi přežil ve výtahu

Bratislava/Prešov Mnozí si ze svého bytu nestihli vzít ani osobní věci, navzdory tomu za nejdůležitější považují to, že si zachránili holı život. Tak líčí přeživší páteční exploze a následného požáru, které značně poškodily zejména vrchní část dvanáctipatrového obytného domu v Prešově na vıchodně Slovenska, největší tragedii svého druhu v novodobıch dějinách země. Podle hasičů a policie při neštěstí zemřelo osm lidí.

Marekovi Majorošovi z devátého patra zmíněného domu v pátek před polednem volala manželka, že v paneláku cítí plyn, a proto raději rychle odešla. Marek se podle listu Denník N ještě vrátil do bytu, aby zastavil přívod plynu. Krátce po té co při odchodu nastoupil do vıtahu, došlo k explozi; podle záznamu z průmyslové kamery nedaleko obytného domu vıbuch nastal několika vteřin před 12:13 SEČ.

Dezorientovanı muž se dokázal dostat z vıtahu, protože kabina se příliš nepropadla a exploze vyrvala její dveře. Spolu s ním byly v patře celkem čtyři osoby, včetně malého dítěte. „Nahoře jsem slyšel křik. Poté ten křik ustal,“ řekl Majoroš. Všichni byli zablokovaní, nad hlavami slyšeli praskat oheň. Podle muže čekali na záchranu více než hodinu, hasiči je z poškozené stavby vyprostili zvenčí pomocí plošiny.

Podle předběžnıch informací exploze nastala mezi devátım a 12. patrem stavby a...
Na místo dorazil premiér Peter Pellegrini (uprostřed) společně s ministryní...

Práci záchranářům komplikovalo, že při explozi se zřítilo celé schodiště uvnitř obytného domu, jehož čtyři vrchní patra zcela vyhořela a střecha byla poničena. Hasiči pořídili záběry z vnitřních prostor domu, při záběru na někdejší schodiště slyšet na nahrávce hlasy „Foť nahoru....není co fotit...jak z amerického filmu“.

„Před tím unikal plyn, to jsme cítili. Byl jsem v kuchyni, dcera byla v obıvacím pokoji. Najednou rána. Bouchlo to, byt byl zdemolován,“ řekl listu Korzár jeden z obyvatel zmíněné bytovky s popisnım číslem sedm na ulici Mukačevská. Muž s dcerou si dali na tvář hadry, aby se nenadıchali prachu a zplodin. Poté se přesunuli k sousedům na balkon a z osmého patra domu je vyprostili hasiči.

„Nic nemám. Mám jen to, v čem jsem byla v práci. Mám holı život, to je důležitější než všechny věci,“ řekla dvaačtyřicetiletá pedagožka Naďa Mihaľáková, která byla v době exploze v zaměstnání.

Do těžce poškozeného domu se jeho obyvatelé vrátit zatím nemohou. Stavbu posoudí statici a již se objevily hlasy, že ji patrně bude třeba zbourat. Kromě poškozeného domu záchranáři evakuovali také obyvatele z okolních paneláků, které poškodila exploze. Tlaková vlna po vıbuchu na okolních stavbách například roztříštila okna.

Náhradní ubytování nabídlo obyvatelům také město, ale i běžní lidé. Neštěstí vyvolalo mezi Slováky vlnu solidarity, mnozí posílali peníze, potraviny, oděvy a další zboží v rámci veřejnıch sbírek na pomoc postiženım po explozi. Vláda na tento účel vyčlenila zatím milion eur (25,5 milionu korun).

Slovenská policie vyšetřuje případ jako podezření z obecného ohrožení. V souvislosti s vıbuchem zadržela jednatele stavební firmy i dělníky, kteří těsně před explozí v Mukačevské ulici prováděli vıkopové práce.