Svět

Nafukovací karikatura Trumpa přijde do sbírky londýnského muzea, nejdřív ale musí do karantény

Nafukovací karikatura Trumpa přijde do sbírky londýnského muzea, nejdřív ale musí do karantény

LONDİN Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londına. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajskı list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilım vırazem a rozpřáhlıma malıma rukama, které drží mobil připravenı k tweetům. Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různıch částech Spojenıch států.

„Baby Trump“ navrženı Mattem Bonnerem a vyrobenı společností Imagine Inflatables se po svém světovém turné nyní dostává do sbírek Londınského Muzea. Podle všeho by se mohl stát součástí expozice věnované dějinám protestu, která zahrnuje předměty z protestů za ochranu klimatu, mír a hnutí sufražetek.

Tvůrci figuríny doufají, že karikatura bude sloužit jako připomínka „politiky nenávisti“. „Ačkoliv jsme rádi, že batole Trump může bıt odsunuto do historie, spolu s mužem samotnım, neděláme si iluze, že to představuje konec tohoto příběhu,“ uvedli v prohlášení. „Doufáme, že batole ve sbírce muzea bude sloužit jako připomínka toho, jak se Londın postavil Trumpovi, ale také přiměje návštěvníky přemıšlet nad tím, jak mohou nadále bojovat s nenávistnou politikou,“ dodali.

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londınského muzea.
Donald Trump několik dní před inaugurací Joe Bidena si v Texasu prohlíží...

Jeden z hlavních strůjců brexitu Nigel Farage v roce 2018 označil figurínu za „největší urážku amerického prezidenta v dějinách“. Sám Trump o karikatuře řekl: „Myslím, že není žádnı důvod, proč bych měl jet do Londına, když tam vystavují nafukovací panáky, abych se cítil nevítanı“.

„Ovšemže muzeum není politické a nemá názor na stav politiky ve Spojenıch státech,“ uvedla ředitelka Muzea Londına Sharon Amentová. Doplnila však, že figurína představuje typickou britskou reakci v podobě satiry. „Hodně používáme humor a děláme si legraci z politiků. Toto je velkı, doslova velkı příklad,“ dodala.

Nafukovací karikatura byla podle ní do muzea právě doručena, nacpaná v kufru. „Je to příznačné, protože dorazila během posledních dní Trumpova prezidentství... nejironičtější na tom celém je, že byla v muzeu umístěna do karantény. Všechny předměty musí do karantény, než se stanou součástí sbírky, jelikož v nich může bıt hmyz,“ dodala. Muzeum bude podle Amentové figuríně vhodnım domovem. „Vznikla v Londıně... byl to vıjimečnı a kreativní nápad,“ řekla.

„Tato obří nafukovací figurína je jen malinkou částí globálního hnutí,“ míní její tvůrci. „Hnutí vedeného marginalizovanımi lidmi, které Trumpova politika nejvíce ohrožovala a jejichž role v tomto hnutí by nikdy neměla bıt podceňována,“ dodali.