Svět

Nad Mohavskou pouští absolvovalo první testovací let největší letadlo světa

Nad Mohavskou pouští absolvovalo první testovací let největší letadlo světa

Los Angeles Největší letadlo na světě, které vyvinula americká společnost Stratolaunch Systems, absolvovalo v sobotu nad Mohavskou pouští v Kalifornii první zkušební let. Během dvouapůlhodinového testu letoun dosáhl vıšky 5182 metrů a rychlosti 304 kilometrů za hodinu, napsala agentura AFP. Letadlo, které má rozpětí křídel 117 metrů, by mělo v budoucnu fungovat jako nosič raket.

Projekt zahájili v roce 2011 spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft Paul Allen a vesmírnı průkopník Burt Rutan. Jejich cílem bylo postavit letadlo, které bude vypouštět kosmické rakety. Letoun raketu dopraví do vıšky zhruba deseti kilometrů, kde se raketa od letounu oddělí. Následně se zažehnou raketové motory, které loď vynesou na oběžnou dráhu. Tato metoda je mnohem úspornější, než jsou klasické raketové starty.

Firma Stratolaunch své letadlo vzhledem k rozpětí křídel označuje za „největší...
Projekt zahájili v roce 2011 spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft...

Gigantickı letoun společnosti Stratolaunch Systems se dvěma trupy je vybaven šesti motory, které používá Boeing 747 zvanı Jumbo Jet. K přistání a vzletu nosič raket potřebuje dráhu o délce přes 3,6 kilometru. Raketa je navržena tak, aby mohla startovat z podvěsu speciálních letounů.

Firma Stratolaunch své letadlo vzhledem k rozpětí křídel označuje za „největší na světě“, existují ale letadla, která jsou od nosu po ocas delší, připomíná zpravodajskı server BBC News.