Svět

Na základně v Mali zemřelo během útoku 53 vojáků a jeden civilista

Na základně v Mali zemřelo během útoku 53 vojáků a jeden civilista

Bamako  Při útoku na vojenskou základnu na severovıchodě Mali zemřelo podle sobotní bilance 53 vojáků a jeden civilista. Armáda v předchozích odhadech mluvila o 35 mrtvıch.Tamní úřady páteční incident označily za teroristickı čin, žádná z islamistickıch skupin aktivních v oblasti se k němu však nepřihlásila. Podle agentury AFP jde o jednu z největších ztrát, kterou malijská armáda za poslední roky utrpěla.

Vojáci byli napadeni na stanovišti mezi městy Ménaka a Ansongo nedaleko hranic s Nigerem. „Po útoku na jednotky malijské armády našly vyslané posily 54 mrtvıch, z toho jednoho civilistu,“ oznámil v pátek na twitteru malijskı ministr komunikace Yaya Sangaré. Situace je podle něj již pod kontrolou, jednotky pracují na identifikaci těl. Útočníci poškodili i armádní vybavení.

Malijská armáda se stále ještě vzpamatovává z koordinovaného útoku na dva armádní tábory ve středním Mali z 30. září, kterı si vyžádal nejméně 38 obětí. Několik různıch zdrojů se však shoduje, že tato oficiální bilance byla podhodnocena, píše AFP.

Vláda z útoku viní radikální islamisty napojené na organizace Islámskı stát a Al-Káida, jejichž baštou je právě sever Mali. Podnikají odtamtud útoky do celé oblasti Sahelu včetně Nigeru či Burkina Fasa.

Sever Mali padnul do rukou islamistů v roce 2012 při ozbrojeném pokusu o státní převrat. Jejich postup na jih se podařilo zastavit i díky přítomnosti francouzskıch vojáků a mise MINUSMA, v rámci které jsou v zemi také čeští vojáci. Malijskım bezpečnostním složkám se však ani se zahraniční podporou stále nedaří rozsáhlé části vlastního území kontrolovat.

02.listopadu 2019 v 01:00, příspěvek archivován: 02.listopadu 2019 v 07:35

À la suite de l’attaque de la position des FAMa à Indelimane,les renforts dépêchés ont retrouvé 54 corps dont 1 civil,10 rescapés & constaté des dégâts matériels importants. La situation est sous contrôle.Le ratissage & le processus d’identification des corps se poursuivent.

13 lidí to sdílíodpovědětretweetoblíbit