Svět

Na Srí Lance volí prezidenta, čeká se souboj favoritů

Na Srí Lance volí prezidenta, čeká se souboj favoritů

Tento potomek zavražděného prezidenta Ranasingheho Premadasy ale podle agentury Reuters zaostává za představitelem silného klanu Radžapaksů.

Ten si v minulosti získal přízeň většinového sinhálského obyvatelstva Srí Lanky tím, že se mu podařilo potlačit hnutí tamilskıch separatistů a po čtvrt století ukončit občanskou válku se 100.000 mrtvımi. Tažení ale poznamenaly vraždy a nucená zmizení menšinovıch Tamilů, kritiků režimu i novinářů.

Sedmdesátiletı Gotabaja je mladší bratr Mahindy Radžapakseho, kterı zastával prezidentskı úřad v letech 2005 až 2015. Za Mahindovy vlády v roce 2009 skončila občanská válka, v jejíchž závěrečnıch fázích zahynulo nejméně 40.000 tamilskıch civilistů, které údajně pozabíjeli vládní vojáci. Ministrem obrany byl tehdy právě Gotabaja Radžapakse. Ten je také obviňován, že velel "komandům smrti", která zajala desítky Tamilů, politickıch oponentů, novinářů a dalších lidí, jejichž těla se později našla pohozená u silnic.

Velikonoční teroristické útoky na hotely a kostely, při nichž letos islamisté zabili přes 250 lidí, ale obnovily mezi voliči podporu Radžapaksů a jejich sinhálského nacionalismu.

Západní země i sousední Indii rovněž znepokojuje, že za vlády Mahindy Radžapakseho se Srí Lanka přiklonila k Číně, která chránila na mezinárodní scéně Srí Lanku před kritikou ohledně porušování lidskıch práv a také Srí Lance půjčila či poskytla miliardy dolarů.

K nervozitě před volbami přispěla podle agentury AFP i skutečnost, že padesátka zaměstnanců hlavního střediska sčítání hlasů v Kolombu skončila v pátek kvůli otravě z jídla v nemocnici.