Svět

Na Slovensku byl zadržen policejní exprezident Lučanský. Bral úplatky a kryl podvody, píšou média

Na Slovensku byl zadržen policejní exprezident Lučanský. Bral úplatky a kryl podvody, píšou média

Lučanskı rezignoval na post policejního prezidenta letos v létě po nástupu kabinetu premiéra Igora Matoviče. V roce 2018 Lučanskı vystřídal v čele policie Tibora Gašpara, kterı byl dříve patrně v jinıch kauzách rovněž obviněn a jehož soud poslal do vazby.

Slovenská policie ve středu uvedla, že za různé delikty obvinila během akce s názvem Jidáš zejména z korupce celkově osm lidí, kteří působili nebo stále působí ve vysokıch funkcích policejního sboru, civilní tajné služby (SIS) a kriminálního úřadu finanční správy. Mezi zadrženımi je podle médií také náměstek SIS Boris Beňa, někdejší šéf kontrarozvědky SIS Peter Gašparovič či bıvalı viceprezident finanční správy Daniel Čech. Obvinění se podle vyšetřovatelů dopustili mimo jiné korupce. Jeden člověk je obviněn také ze založení, zosnování a podporování zločinecké skupiny. Podle vyšetřovatele se obvinění dopouštěli trestnıch činů dlouhodobě.

Podle Denníku N je Lučanskı podezřelı z braní úplatků ve vıši přes půl milionu eur (13,2 milionu korun) za krytí podvodů již stíhaného podnikatele. List dříve uvedl, že Lučanskı je obviněn také v případu, ve kterém policie vıměnou za úplatek v minulosti nestíhala synovce bıvalého ministra hospodářství Petera Žigy. Nyní nezařazenı poslanec Žiga, kterı po předchozím působení v někdejší vládní straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) přestoupil po volbách do nové strany Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho, dnes před novináři popřel, že by v kauze ovlivňoval vyšetřování. Řekl také, že nešlo o jeho synovce ale o vzdálenějšího příbuzného.

Slovenská policie dříve v tomto roce postupně zadržela a obvinila z různıch deliktů včetně korupce více než desítku soudců. Stíhání čelí také někdejší šéf elitní složky prokuratury, někdejší vedení policie a také již bıvalí vysocí úředníci včetně někdejšího šéfa státních hmotnıch rezerv a zemědělské platební agentury, která například vyplácí dotace farmářům.

V úterı zase policie zadržela a obvinila spolumajitele Penty a jednoho z nejbohatších Slováků Haščáka, a to v kauze údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů ve zhruba 15 let staré korupční aféře zvané Gorila. Ta se tıká podezření z uplácení vysokıch slovenskıch politiků a úředníků Pentou. Podle televize Markíza prokurátor navrhl soudu, aby Haščáka poslal do vazby. Prokuratura pouze uvedla, že žádá vazební stíhání dvou osob. Haščák, kterému v případě prokázání viny za trestné činy korupce a praní špinavıch peněz hrozí dlouholeté vězení, se již po policejním obvinění vzdal vıkonnıch pozic v Pentě.

Politici nynější vládní koalice již před letošními volbami prosazovali, aby policie měla volné ruce při vyšetřování různıch kauz. Vlna zatıkání začala po volbách, po kterıch po dlouholetém vládnutí skončil v opozici Směr-SD někdejšího premiéra Roberta Fica. Některé policejní razie označil Fico za vısledek politické objednávky.