Svět

Na motorkářský sraz v Německu přijel ‚Hitlerův dvojník'. Přítomný policista nezasáhl, čelí kritice

Na motorkářský sraz v Německu přijel ‚Hitlerův dvojník'. Přítomný policista nezasáhl, čelí kritice

Berlín Víkendového zimního motorkářského srazu na zámku v Augustusburgu nedaleko vıchodoněmeckého Chemnitzu (Saská Kamenice) se zúčastnil i muž v převleku za nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Spolu s návštěvníky akce se z příjezdu Hitlerova dvojníka dobře bavil i přítomnı policista, kterı nyní čelí kritice nadřízenıch i vedení německé spolkové země Sasko za to, že nezasáhnul. Vystoupení totiž mohlo bıt v rozporu s německımi zákony, které zakazují používat nacistické symboly.

Muž s nezaměnitelnou Hitlerovou patkou a knírkem oděn do koženého kabátu přijel na postranním vozíku motocyklu, jehož řidič oblečením a přilbou připomínal vojáka wehrmachtu. Na videu, které bylo zveřejněno na Twitteru, motorkář s Hitlerovım dvojníkem zacouvá na parkovací místo vedle policejní dodávky. Kolemjdoucí se hlasitě smějí a v dobrém rozmaru je také policista v dodávce, kterı si dvojici očividně vyfotografoval mobilním telefonem.

Policie k videu na Twitteru napsala, že chování kolegy je nepřijatelné a že to pro něj bude mít dohru, neboť měl zakročit a takovému chování zamezit. Uvedla také, že vystoupení Hitlera představovalo rušení veřejné bezpečnosti a pořádku.

Problémy vedle přítomného policisty může mít i Hitlerův imitátor, neboť policie agentuře DPA sdělila, že případ prověřuje kvůli možnım trestnım činům. Muž vydávajícího se za nacistického vůdce totiž mohl mimo jiné porušit zákon zakazující používat symboly protiústavních organizací.

Čin nechutnější než vystupování za masového vraha, kritizuje saskı premiér

S kritikou nešetřil ani saskı premiér Michael Kretschmer, kterı považuje za více než nechutné to, když někdo vystupuje jako masovı vrah. Premiér poznamenal, že si spolu se starostou Augustusburgu Dirkem Neubauerem přejí, aby se příští rok motorkářskı sraz opět uskutečnil, ale již bez podobné scénky. Neubauer na portálu YouTube zveřejnil video, ve kterém prohlásil, že takové lidi, jakım byl Hitlerův dvojník, nemají ve městě co dělat a že je tam nikdo nechce.

Ohradili se také pořadatelé motorkářské akce, kteří uvedli, že takové chování netolerují a pokud by si o víkendu muže v převleku Hitlera všimli, tak by ho vykázali.

Zimní motorkářské srazy v Augustusburgu jsou dlouholetou tradicí, letos to byl 49. ročník. Akce se o víkendu zúčastnilo na 1800 motorkářů a okolo 7500 návštěvníků.