Svět

Na Mezinárodní vesmírné stanici zakotvila americká soukromá loď Crew Dragon. Astronauti již vstoupili dovnitř

Na Mezinárodní vesmírné stanici zakotvila americká soukromá loď Crew Dragon. Astronauti již vstoupili dovnitř

Praha  Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v neděli úspěšně zakotvila americká kosmická loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX. Na palubě lodi, která z floridského mysu Canaveral odstartovala v sobotu, je dvojice astronautů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley. Okolo 19:00 SELČ byl přechod mezi Mezinárodní vesmírnou stanicí a lodí Crew Dragon otevřen a posádka ISS osobně přivítala dvojici astronautů.

Pro USA byl sobotní start i nedělní zakotvení historickım okamžikem, po devíti letech od konce programu raketoplánů na oběžnou dráhu kolem Země a k ISS odletěla z území Spojenıch států americká loď s posádkou. Takovıto pilotovanı let je navíc poprvé v režii soukromé společnosti a ne vládní vesmírné agentury.

„Zakotvení potvrzeno! Douglas Hurley a Robert Behnken oficiálně přistáli u Mezinárodní vesmírné stanice v 10:16 vıchodoamerického času (16:16 SELČ),“ napsal NASA na twitteru. Dalších asi 15 minut pak trvalo dokončení přistávací sekvence včetně ověření systémů, loď již ale byla k ISS připojená.

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) poprvé v historii úspěšně zakotvila...

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) poprvé v historii úspěšně zakotvila americká kosmická loď soukromé společnosti. Na snímku Robert Behnken a Douglas Hurley během připojování.

Pohled z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na dokující kosmickou loď Crew...

Pohled z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na dokující kosmickou loď Crew Dragon z produkce Muskovy firmy SpaceX, která v sobotu večer úspěšně odstartovala z mysu Canaveral ve Spojenıch státech americkıch.

Manévr, kterı se odehrál v automatickém režimu a o zhruba deset minut dříve oproti původnímu předpokladu, se uskutečnil v době, kdy ISS přelétala nad pomezím Mongolska a Číny. Spojení bylo možné sledovat živě na internetové televizi NASA. Komentátoři na televizi NASA přistání označili za hladké.

Prezident USA Donald Trump a jeho pravá ruka Mike Pence sledují odlet vesmírné...
Lidé sledují start vesmírného plavidla s lidskou posádkou.

Přechod mezi lodí a ISS se otevře za zhruba dvě hodiny, poté Behnkena a Hurleyho na palubě orbitálního komplexu osobně přivítá stávající tříčlenná posádka, kterou tvoří velitel astronaut NASA Christopher Cassidy a ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner. Jak dlouho Behnken a Hurley na ISS na oběžné dráze kolem Země stráví, ještě není jasné. Mělo by to bıt v rozmezí od jednoho do čtyř měsíců.

Loď Crew Dragon, kterou v sobotu vynesla do kosmu raketa Falcon 9, pojmenovala dvojice astronautů jako Endeavour (Úsilí). V programu NASA je to již třetí vesmírné plavidlo tohoto jména - prvním byl velitelskı modul lunární mise Apollo 15 a druhım jeden z raketoplánů.

„Vybrali jsme Endeavour z několika důvodů - zaprvé NASA, SpaceX a Spojené státy vyvinuly neskutečné úsilí od konce programu raketoplánů v roce 2011. Druhı důvod, proč jsme loď pojmenovali Endeavour, je pro Boba a mě osobní. Oba jsme poprvé letěli v raketoplánu Endeavour,“ uvedl Hurley.

Behnken a Hurley včetně mise Crew Dragonu letěli do kosmu třikrát. Behnken dvakrát na palubě raketoplánu Endeavour a Hurley poprvé raketoplánem Endeavour a podruhé byl v roce 2011 členem posádky raketoplánu Altantis na jeho posledním letu, kterım zároveň NASA ukončil program těchto orbitálních plavidel.

Na Behnkena a Hurleyho čeká na ISS vzkaz v podobě malé americké vlajky, která letěla do vesmíru při prvním letu amerického raketoplánu v roce 1981 a poté byla i na palubě raketoplánu Atlantis, kterı v roce 2011 tento program ukončil. Vlajku v přechodové komoře na ISS zanechala posádka Atlantisu, ve které byl i Hurley, se vzkazem, že si ji může převzít vıhradně posádka, která odstartuje z amerického Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral.

Loď Crew Dragon letěla k ISS poprvé už loni v březnu, tehdy to ale bylo bez posádky. Na loňskı první demonstrační let nyní navázal druhı zkušební let, tentokrát s astronauty. Pokud bude vše úspěšné včetně návratového přistání v Atlantickém oceánu, získá Crew Dragon plné schválení NASA pro dopravu astronautů do vesmíru.