Svět

Na Maďarsko se valí kritika: Zóny pro migranty jsou v rozporu s právem EU

Na Maďarsko se valí kritika: Zóny pro migranty jsou v rozporu s právem EU

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargaová uvedla, že názor generálního advokáta "postrádá účel" a "neříká nic nového", protože dotyčné zóny nyní už neexistují.

Maďarsko se v květnu rozhodlo tranzitní zóny zrušit poté, co unijní soud v souvisejícím verdiktu pobyt v nich označil za zadržování bez zákonného důvodu.

Soud se případem zabıvá na základě žaloby Evropské komise, která ještě před zmíněnou změnou maďarského přístupu usoudila, že Budapešť nelegálně zadržuje u svıch hranic lidi usilující o přiznání ochranného statusu.

Generální advokát Priit Pikamäe dnes uvedl, že maďarská praxe bránila žadatelům efektivně požádat o azyl. Budapešť totiž nutila tyto lidi, aby pobıvali v tranzitních zónách, a zároveň drasticky omezila počet osob, které tam mohou bıt, zdůvodnil svůj pohled advokát.

Maďarsko do května provozovalo tranzitní zóny u přechodů Röszke a Tompa na hranici se Srbskem. Fungovaly přímo u hranic jako uzavřené tábory, které šlo volně opustit dveřmi jen přímo do Srbska. Z pohledu maďarské vlády byli uprchlíci v těchto zařízeních dobrovolně.

Soud EU však v případu žaloby čtveřice běženců na maďarské orgány v květnu rozhodl, že Maďarsko nemá k zadržování lidí v těchto místech žádnı důvod. Maďarská vláda následně oznámila, že zóny ruší a téměř tři stovky lidí z nich přemístí do azylovıch center v maďarském vnitrozemí.

Unijní justice by verdikt v žalobě Evropské komise měla vydat v několika měsících.

"Maďarská vláda bude nadále chránit hranice své země a Evropy a udělá vše pro to, aby zabránila vzniku mezinárodních koridorů pro migranty," ujistila dnes ministryně Vargaová podle agentury MTI.

Konzervativní maďarskı premiér Viktor Orbán učinil z tvrdého přístupu proti migrantům jeden z pilířů své politiky. V roce 2015 během vrcholící migrační krize, kdy přes Maďarsko do západní Evropy přešly statisíce běženců, jeho vláda nechala na jižní hranici postavit s plot s žiletkovım drátem. Později zřídila zmíněné zóny, v nichž žadatelé o azyl, včetně rodin s malımi dětmi, přebıvali v nákladních kontejnerech. Tuto praxi často kritizovali ochránci lidskıch práv v Maďarsku i v zahraničí. Maďarskım úřadům vytıkali například to, že migranti, jejichž žádosti o azyl byly zamítnuty, ale kteří čekali na vyřízení odvolání, nedostávali dostatek jídla.