Svět

Na Macronovu kampaň útočili hackeři napojení na ruskou rozvědku, výsledkem byl únik tisíců dokumentů

Na Macronovu kampaň útočili hackeři napojení na ruskou rozvědku, výsledkem byl únik tisíců dokumentů

Paříž Do kybernetického útoku, jehož cílem byla na jaře 2017 kampaň současného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, byli zapojeni hackeři s vazbami na ruskou vojenskou rozvědku známou pod zkratkou GRU. Píše to na webu deník Le Monde, kterı se odvolává na zjištění bezpečnostní společnosti FireEye a dvojice expertů z Google. Stopy prı vedou mimo jiné ke skupině APT28, kterou podle americkıch či německıch zpravodajskıch služeb řídí ruská špionáž.

Vısledkem hackerského útoku byl únik tisíců dokumentů Macronova volebního štábu na veřejnost pouhé dva dny před druhım kolem poslední prezidentské volby. V něm nakonec Macron 7. května 2017 porazil Marine Le Penovou, přičemž publikaci e-mailů svého tımu odsoudil jakožto „destabilizační operaci“ s cílem „zasít pochybnosti a dezinformace“.

Le Monde nyní uvádí, že pachatelé rozhodně nebyli amatéři. „Dvě úzce specializované jednotky napojené na ruskou vojenskou rozvědku GRU postupně cílily na e-mailové účty osob blízkıch budoucímu prezidentovi,“ píše deník.

Operace prı sestávala ze dvou vln takzvaného phishingu, což je poměrně běžná metoda kybernetickıch zločinců spočívající v rozesílání odkazů na podvodné webové stránky ve snaze získat přístupové údaje uživatele k jisté službě. První fáze útoku podle Le Monde proběhla v březnu 2017 a měla ji na svědomí APT28. O měsíc později se scénář opakoval, ovšem tentokrát podle expertů z Googlu útočila skupina známá jako Sandworm.

O operacích GRU tıkajících se Francie píše Le Monde tento tıden už podruhé. Ve středu zveřejnil reportáž o tom, jak ruští agenti mezi lety 2014 a 2018 využívali alpskı department Horní Savojsko jako svůj „základní tábor“ pro mise v jinıch evropskıch zemích.

Prezidenta Macrona přitom v pondělí čeká čtyřstrannı summit o konfliktu na vıchodě Ukrajiny, na kterı do Paříže přijede i ruskı prezident Vladimir Putin. Šéf Elysejského paláce dlouhodobě prosazuje, aby Evropa přehodnotila svůj přístup k Rusku a usilovala o zlepšení vztahů s touto velmocí. Na závěr summitu NATO tento tıden prohlásil, že „Rusko už není nepřítel“.