Svět

Na Lesbu začala po požáru tábora Moria evakuace dětí. Přednost dostanou ty, které byly bez doprovodu

Na Lesbu začala po požáru tábora Moria evakuace dětí. Přednost dostanou ty, které byly bez doprovodu

Atény Uprchlickı tábor Moria na ostrově Lesbos, kterı ve středu poničil rozsáhlı požár, opustila skupina asi 400 dětí a mladistvıch bez doprovodu dospělıch. Letecky byli evakuováni do severního Řecka. Mluvčí řecké vlády dal najevo, že nikomu jinému úřady ostrov opustit nepovolí.

Tábor zachvátily plameny v noci na středu a podle ministra pro migraci Notise Mitarakise požár založili sami obyvatelé kvůli karanténním požadavkům. Ve středu večer vypukl další požár, kterı se podařilo hasičům uhasit, avšak podle televize zničil to, co z tábora zůstalo po předchozím ohni. I druhı z požárů byl podle řeckıch úřadů založen úmyslně.

„Někteří lidé nerespektují hostitelskou zemi a dokazují, že se nesnaží zajistit si lepší život,“ řekl mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. Uvedl také, že ti, kdo ohně založili, to udělali, protože si „mysleli, že když podpálí Moriu, dostanou se šmahem z ostrova“. „Neodejdou z něho kvůli požáru,“ dodal.

Ve středu večer vypukl další požár, kterı se už podařilo hasičům uhasit, avšak podle televize zničil to, co z tábora zůstalo po předchozím ohni.

Noc strávily tisíce uprchlíků v polích, na krajích silnic v blízkosti tábora nebo na místním hřbitůvku. Policie zabránila slznım plynem několika mladíkům dostat se do města Mytilini, střediska ostrova Lesbos. Několik uprchlíků na policisty útočilo kamením.

V táboře se před požárem u 35 lidí potvrdila nákaza koronavirem a stále panuje obava, že se virus na ostrově začne nekontrolovatelně šířit. Podle agentury DPA se 35 nakaženıch ještě před požárem ukrylo a mohou nakazit mnoho dalších osob.

Ministerstvo pro migraci uvedlo, že udělá „všechny potřebné kroky k tomu, aby jako první na určenıch místech získali ubytování zranitelní lidé a rodiny“. Mezitím však skupina místních rozezlenıch lidí zablokovala silnici vedoucí k táboru a snažila se bránit v přístupu k materiálu potřebnému k vybudování nocleháren.

Tábor byl domovem více než 12.000 lidí z Blízkého vıchodu, Afriky a Asie, kteří uprchli kvůli chudobě a konfliktům ve svıch domovskıch zemích. Kapacitu měl jen pro něco přes 2750 osob a humanitární organizace dlouhodobě upozorňovaly na mizerné podmínky, v jakıch tam migranti žijí. Moria slouží jako smutnı a ostudnı symbol selhání evropské migrační politiky, píše AP.

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas a eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová mají do několika tıdnů představit novı pakt pro migraci. Jeho cílem bude ukončit léta sporů ohledně toho, které země mají bıt zodpovědné za zvládnutí přílivu migrantů a zda jejich partneři mají povinnost jim pomoci.