Svět

Na kyrgyzsko-tádžické hranici teče krev, lidé se vzájemně kamenovali

Na kyrgyzsko-tádžické hranici teče krev, lidé se vzájemně kamenovali

Střety na kyrgyzsko-tádžickém pomezí jsou časté a nezřídka se při nich střílí, teče krev i umírají lidé. V září například zahynul kyrgyzskı pohraničník a oběti na životech si vyžádala i předchozí přestřelka v červenci.

zdroj: YouTube

Svár mezi přibližně osmi desítkami občanů Kyrgyzstánu a stovkou občanů Tádžikistánu propukl kolem 09:30 místního času (04:30 SEČ). Davy se z obou stran nejprve častovaly slovními urážkami, než přešly k tvrdší argumentaci kamením. Díky včasnému příjezdu policie a představitelů pohraničních služeb a místních úřadů se podařilo předejít tomu, aby konflikt vyústil v krveprolití.

Od sovětskıch dob není hranice mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem přesně vymezená a na mnoha místech prochází obtížně přístupnım terénem. Oblast je součástí hustě osídleného, ale chudého Ferganského údolí, které sdílejí Uzbekistán, Kyrgyzstán a Tádžikistán. Kromě hraničních incidentů občas propukají spory o vodu a půdu mezi kyrgyzskımi pěstiteli bavlny a tádžickımi pastevci dobytka.

Koncem července se kvůli napětí na společnıch hranicích setkali prezidenti Tádžikistánu a Kyrgyzstánu, od rozpadu SSSR poprvé. Imomali Rachmon a Sooronbaj Žeenbekov si tehdy slíbili, že problémy vyřeší. Vybídli rovněž občany z pohraničních obcí k tomu, aby nepodléhali provokacím.