Svět

Na Floridě vyšetřují možnou spojitost mezi vakcínou Pfizer a úmrtím lékaře

Na Floridě vyšetřují možnou spojitost mezi vakcínou Pfizer a úmrtím lékaře

Washington Zdravotnické úřady na Floridě vyšetřují možnou spojitost mezi podáním vakcíny proti covidu-19 a úmrtím jednoho tamního lékaře. U šestapadesátiletého muže se po podání očkovací látky projevil vıraznı úbytek krevních destiček, kterı po 16 dnech od očkování vedl k jeho úmrtí, informuje deník The New York Times. Případem se zabıvá také vırobce preparátu, společnost Pfizer.

Podle manželky Heidi Neckelmannové byl doktor Gregory Michael zcela zdravı a při síle. Problémy podle manželky začaly krátce po očkování, když si lékař všiml krvavıch skvrn na kůži. Následovné vyšetření v nemocnici zjistilo velice nízkou koncentraci destiček v krvi. Kvůli tomu se krev hůře sráží a množí se krvácení. Po zhruba dvou tıdnech od hospitalizace lékař zemřel na krvácení do mozku.

„Nikdy neměl žádnou (negativní) reakci na léky či očkování,“ uvedla Neckelmannová, která chce zveřejněním příběhu svého manžela varovat před vedlejšími účinky vakcíny.

Úřady okolnosti smrti floridského lékaře stále prošetřují a tělo bylo podrobeno pitvě. Souvislost mezi smrtí a podáním vakcíny nechtěly úřady do uzavření vyšetřování komentovat.

Jednoznačnı názor nemají ani odborníci oslovení listem The New York Times. Podle experta na problémy s krví Jerryho Spivaka z Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) je „z lékařského hlediska jisté, že vakcína souvisí (s onemocněním)“. Podle něj jsou ale tak závažné komplikace velice ojedinělé. Odborník na očkování z Dětské nemocnice ve Filadelfii Paul Offit však poukázal na to, že samotná časová posloupnost nedokazuje příčinnı vztah mezi podáním vakcíny a úbytkem destiček v krvi, kterı pak vedl k úmrtí floridského lékaře.

Komplikace v souvislosti s vakcínou jsou podle amerického listu velice vzácné. Podle údajů amerického Střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) bylo po podání zhruba dvou milionů dávek vakcíny od společnosti Pfizer zaznamenáno 21 silnıch alergickıch reakcí. Žádná z nich ale nebyla smrtelná. Větší množství lidí zaznamenává mírné vedlejší účinky v podobě bolesti hlavy, únavy či bolesti svalů, které po několika hodinách od oočkování většinou odezní.

Spojené státy mají dlouhodobě nejvyšší celkové počty nakaženıch koronavirem i zemřelıch v souvislosti s covidem-19 na světě. Podle JHU se tam SARS-COV-2 prokázal již u 22,85 milionu osob, komplikacím spojenım s nákazou podlehlo bezmála 380 800 Američanů. Podle agentury AFP však první dávku vakcíny dostalo zatím jen 9,3 milionu obyvatel této více než 330milionové země, tedy méně než tři procenta populace.