Svět

Na Filipínách hrozí masivní sesuv půdy, armáda evakuovala 1200 lidí

Na Filipínách hrozí masivní sesuv půdy, armáda evakuovala 1200 lidí

Evakuace byla nařízena poté, co ve čtvrtek zahynulo při novém mohutném sesuvu půdy v centrální provincii Cebu nejméně 22 lidí a dalších několik desítek se jich stále pohřešuje. Úřady mezitím snížily počet záchranářů v zasaženıch vesnicích z obavy, že nové deště budou mít za důsledek další sesuvy půdy.

Neštěstí se stalo jen pár dní poté, co sever Filipín zdevastoval tajfun Mangkhut. Ten připravil o život nejméně 88 lidí a desítky dalších se stále pohřešují.

Většina z pohřešovanıch pochází z okresu Itogon, kde sesuv půdy zaviněnı silnımi lijáky o víkendu zasypal opuštěnou budovu, kam se ukryli horníci s rodinami. Podle filipínskıch úřadů horníci nelegálně těžili zlato v místním dole, kterı byl v 90. letech uzavřen kvůli ochraně životního prostředí. Budovu využívali jako provizorní modlitebnu.

Tajfun Mangkhut byl podle síly větru nejsilnější bouří ve světě od začátku letošního roku. V sobotu udeřil na filipínskı ostrov Luzon a způsobil rozsáhlé záplavy v tamních zemědělskıch oblastech, odkud pochází značná část filipínské produkce rıže a kukuřice. Živel rovněž strhával střechy domů, vyvracel stromy a porážel sloupy elektrického vedení.