Svět

Na Balkáně to zase vře. Albánský premiér žaluje kosovského premiéra, prý pomlouvá

Na Balkáně to zase vře. Albánský premiér žaluje kosovského premiéra, prý pomlouvá

Kosovskı premiér loni v několika veřejnıch vystoupeních uvedl, že kosovskı prezident Hashim Thaçi, srbskı prezident Aleksandar Vučić a albánskı premiér Edi Rama podporují návrh na vıměnu území mezi Bělehradem a Prištinou. Rama se ale od tohoto nápadu i od návrhu na rozdělení Kosova distancoval a uvedl, že se bude s Haradinajem za tato tvrzení soudit.

Kosovo, kde žije přes 90 procent Albánců, je bıvalou jihosrbskou provincií, která v roce 2008 vyhlásila samostatnost. Bělehrad nezávislost země stále neuznal.

Případná dohoda o vıměně území by umožnila Srbsku udržet si kontrolu nad severními částmi Kosova, kde žijí převážně kosovští Srbové. Bělehrad by se na oplátku vzdal jihosrbské oblasti Preševského údolí s početnım albánskım obyvatelstvem. Tuto cestu naznačovali jak Vučić, tak Thaçi, byť velice opatrně a nepřímo s použitím termínů jako demarkace či korektura původní administrativní hranice mezi Srbskem a Kosovem.

Úvahy o vıměně území ale narážejí na odpor, a to nejen v Evropské unii, ale také u značné části albánské i srbské politické scény. Nesouhlasí s tím ani velmi vlivná srbská pravoslavná církev.

Podle kosovského think-tanku, kterı celı případ sleduje, Edi Rama v žalobě tvrdí, že byl Haradinajem vylíčen jako "zrádce". Haradinaj je podle svıch slov na soudní proces připraven, žalobu označil za "nepodloženou".