Svět

Na 1000 lidí bylo evakuováno kvůli požáru na řeckém ostrově Samos. Situace je již pod kontrolou

Na 1000 lidí bylo evakuováno kvůli požáru na řeckém ostrově Samos. Situace je již pod kontrolou

Atény Úřady musely v sobotu kvůli lesnímu požáru na řeckém ostrově Samos dočasně evakuovat na 1000 lidí z pěti hotelů. Několik desítek lidí musela odvést pobřežní stráž z pláží, protože je na pobřeží uvěznil hustı kouř, uvedla agentura DPA. Oheň byl v neděli ráno po celonočním úsilí hasičů již převážně pod kontrolou, přetrvávalo jen několik menších požárů. Všichni turisté se již do hotelů vrátili.

Podle starosty zasaženého městečka Pythagoreio nebyl požár rozsáhlı, ale jeho ohnisko bylo velice blízko u hotelů. „Pythagoreio není v ohrožení,“ uvedl v řecké televizi Skai starosta města, v němž se nachází ruiny antické pevnosti Pythagoreion, jež je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Helikoptéra nabírá mořskou vodu, aby pomohla hasit požáry na řeckém ostrově...
Oheň se nekontrolovatelně šíří po řeckém ostrově Samos. Na snímku městečko...

V Řecku kvůli přetrvávajícímu teplému počasí a silnému větru vypukla za víkend asi padesátka požárů. Požárníci museli bojovat s plameny rovněž na Peloponéském poloostrově, ostrově Korfu či v centrálním Řecku. Úřady na tento víkend vyhlásily druhé nejvyšší varování před lesními požáry, riziko přitom stále přetrvává.