Svět

Muži ruply nervy kvůli cikádám. Volal desinsekční firmu, sousedům je pro smích

Muži ruply nervy kvůli cikádám. Volal desinsekční firmu, sousedům je pro smích

"Když jsem to viděla, myslela jsem, že se mi to jen zdá. Něco takového se nám stalo poprvé, protože obvykle nás volají kvůli blechám, štěnicím a podobně," uvedla ředitelka firmy Sylvie Cornuová.

Místní obyvatelé považují žádost o likvidaci cikád za směšnou, jsou podle nich součástí krajiny. "Ve mně cikády evokují chvíle odpočinku na zahradě. Máme štěstí, že žijeme na venkově a můžeme je slıchat," citoval server jednu místní obyvatelku.

Připomněl, že v departementu Dordogne nejde o první případ, kdy se člověk pokusil vyhnat zvířata z jejich přirozeného útočiště. Před sedmi lety zde soud řešil sousedskı spor tıkající se tůňky na zahradě, kterou obıvaly žáby, podle žalující strany příliš hlasitě kvákající. Pár důchodců nakonec musel tůňku nechat zasypat.

Soud ve městě Rochefort na západě země se od začátku července zabıvá případem kohouta jménem Maurice, kterı podle sousedů příliš hlasitě kokrhá. Verdikt padne 5. září. Kauza, o které informovala i média ve světě, včetně amerického deníku The New York Times, vyvolala ve Francii debatu o osudu venkova a střetech mezi jeho obyvateli a lidmi z města, kteří tam přijíždějí za oddechem.

V květnu soud v Compiègne na severu Francie nařídil majiteli kohouta jménem Coco vyplatit odškodnění 500 eur (téměř 13.000 Kč) sousedce, která si stěžovala na jeho hlasité kokrhání. Muž se musel také opeřence zbavit, jinak by mu hrozila pokuta 50 eur (asi 1300 Kč) denně.

Majitele kohouta dala k soudu letuška, která tvrdila, že se kvůli hlasitım projevům zvířete nemůže pořádně vyspat. Cocovy hlasové schopnosti přišli dokonce posoudit policisté a jeden soudce. Zaznamenali, že Coco zpíval 23krát za 26 minut.

Případy příliš hlasitıch kohoutů měly na francouzském venkově velkı ohlas. Starosta západofrancouzské vesnice Gajac na začátku června vznesl požadavek, aby vesnické zvuky, jako například bučení krav a hıkání oslů, byly zaneseny na seznam národního dědictví země, aby se předešlo sousedskım sporům.

Starosta vesnice Saint-André-de-Valborgne na jihu Francie zase nechal instalovat u vjezdu do vsi ceduli s nápisem "Pozor, francouzská vesnice, vjíždíte na vlastní nebezpečí". Varuje v ní před kostelními zvony, které zvoní brzy ráno, nebo stády krav, "z nichž některé mají dokonce na krku zvonce".