Svět

Muži podezřelí z vraždy mladé veterinářky chtěli během rekonstrukce utéci. Indičtí policisté je zastřelili

Muži podezřelí z vraždy mladé veterinářky chtěli během rekonstrukce utéci. Indičtí policisté je zastřelili

Dillí Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelıch ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulı tıden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom v pátek zpravodajskı server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulı čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulı čtvrtek pod silničním nadjezdem...
Zásah indickıch policistů vyvolal mezi indickımi obyvateli silné emoce.

Žena, jejíž identitu policie podle indickıch zákonů nemůže zveřejnit, odjela ve středu na kole k doktorovi. Chvíli po odjezdu zavolala domů, že jí praskla pneumatika, ale že jí nabídl pomoc řidič kamionu. Zmínila jen, že se nachází poblíž mıtné brány a pak už se neozvala.

V neděli se před policejní stanicí v Hajdarábádu sešly tisíce lidí a požadovali vydání čtyř zadrženıch mužů. Zločin podle agentury Reuters u indické veřejnosti oživil vzpomínky na minulé případy hromadnıch znásilnění a obnovil debatu o vysoké míře násilí na ženách ve druhé nejlidnatější zemi na světě.

Někteří protestující se před stanicí střetli s policisty a házeli na ně pantofle a další předměty. Matka oběti podle indického listu Times of India řekla, že požaduje, aby byli pachatelé upáleni zaživa. Menší protesty a smuteční shromáždění se konaly také v dalších městech v zemi.

Ve čtvrtek médii kolovala zpráva o přepadení jiné mladé ženy v severní Indii, která byla na cestě k soudu, kde měla vypovídat jako oběť znásilnění. Skupina útočníků ji zapálila. Třiadvacetiletá Indka nyní bojuje o život v nemocnici. Policie podle zpravodajského serveru BBC zatkla v souvislosti s přepadením pět mužů, včetně dvou údajnıch pachatelů znásilnění.

Znásilnění i jiné formy sexuálního násilí jsou v Indii ožehavım tématem od prosince 2012, kdy byla v autobuse hromadně znásilněna a zavražděna mladá žena v metropoli Dillí. Podle BBC však v zemi nejsou známky toho, že by tam bylo násilí na ženách na ústupu. Jak uvádějí policejní statistiky, policie v roce 2017 zaregistrovala 33 658 znásilnění - průměrně 92 denně. Většinu případů ale ženy podle expertů kvůli strachu z pomsty nebo ze společenské stigmatizace vůbec nenahlásí.