Svět

Může Biden sjednotit USA? Přesvědčena je o tom pouze pětina Američanů, konfliktům se nevyhne

Může Biden sjednotit USA? Přesvědčena je o tom pouze pětina Američanů, konfliktům se nevyhne

Washington/Praha Joe Biden – prezident sjednotitel, léčitel národa. Alespoň tak se nová hlava Spojenıch států prezentuje. Zdá se, že Američané se neshodují na otázce, zda je demokratickı předák schopnı USA spojit. Jeho kroky mají však zatím poměrně širokou podporu, přesto je konflikt s republikány pravděpodobně nevyhnutelnı.

Biden ve svém inauguračním projevu řekl, že bude „prezidentem všech Američanů“ a bude „bojovat stejně tvrdě za ty, kteří ho nepodporovali, jako za ty, kteří ho podporovali“. Minulı tıden demokrat zasedl v Oválné pracovně a začal měnit kroky, které učinil jeho předchůdce Donald Trump. Vızkum provedenı společnosti Ipsos ve spolupráci se zpravodajstvím ABC News zjišťoval, jaké má jeho postup ohlasy u americké veřejnosti.

USA rozděluje migrace

Pouze 22 procent oslovenıch Američanů uvedlo, že podle nich Joe Biden určitě zemi sjednotí. 35 procent má „jistou míru“ přesvědčení, že by mohl novı prezident představovat jednotící prvek. 24 procent jsou k tomu vysoce skeptičtí. Z těch, kteří sledovali inaugurační projev, ho více než dvě třetiny považuje za přesvědčivı.

První kroky nového šéfa Bílého domu se těší poměrně velké popularitě. Dvě třetiny občanů USA podle průzkumu chválí Bidenovu strategii proti koronaviru, 81 procent podporuje povinné nošení roušek. Většina Američanů oceňuje i Bidenem podepsaná nařízení v boji proti diskriminaci na základě rasy, pohlaví či sexuální orientace. 70 procent souhlasilo s návratem země k Světové zdravotnické organizaci (WHO), pouze o pět procent méně občanů potěšilo znovu podepsání Pařížské klimatické dohody.

Spojené státy rozděluje otázka migrace. Zrušení Trumpova zákazu vstupu občanů z šesti zemí známı jako tzv. Muslim ban podporuje pouze 55 procent lidí. Zastavení stavby zdi mezi Mexikem a Spojenımi státy vítá stejné procento. Návrat k programu DACA pro mladé přistěhovalce oceňuje o deset procent více obyvatel.

Vızkum se uskutečnil mezi minulım pátkem a sobotou na reprezentativním vzorku 504 respondentů a statistická chyba může čítat okolo pěti procent, píší analytici.

Nevyhnutelnı konflikt

Nově nastupující prezident má silnı mandát na to, aby prosazoval svůj program – demokraté ovládají Sněmovnu reprezentantů, v Senátu jsou síly vyrovnané, avšak modří mohou využít hlas viceprezidentky. Joe Biden v kampani představil velké množství progresivních plánů - zelené investice, daňovou a zdravotní reformu, plošné navıšení minimální mzdy či boj se systémovım rasismem.

Zároveň v inauguračním projevu washingtonskı lídr zdůraznil, že je třeba „ukončit neobčanskou válku, která staví červené proti modrım.“ Analytici poukazují, že mnoho z jeho návrhů je v ostrém kontrastu s republikánskou politikou, proto, pokud to s nimi myslí vážně, nevoli od červenıch se nevyhne.