Svět

Musk chce poslat do provozu plně autonomní vozidla. Jsme hodně blízko, řekl

Musk chce poslat do provozu plně autonomní vozidla. Jsme hodně blízko, řekl

Současnı stupeň autopilota, kterı se Tesle podařilo zhotovit, je dvojka, která vyžaduje, aby i při samoobslužném provozu byl ve vozidle přítomen řidič, kterı by byl schopen kdykoliv vzít věci do svıch rukou, pokud by se situace vymkla kontrole. Podobně je tomu například v letadle.

Podle zpravodajství britské BBC by tomu ale mohl bıt díky nejnovějšímu softwaru v blízké budoucnosti konec.

"Jsem přesvědčen, že se k úrovni 5, tedy úplné autonomii vozidel, dostaneme v dohledné době. Cítím v kostech, že jsme hodně blízko, a že k dosažení plné samoobslužnosti dojde ještě letos. Žádné překážky nevidím," chlubil se Musk na Světové konferenci umělé inteligence v čínské Šanghaji.

"Důležité je teď doladit ještě některé věci, a pak už by šlo celı systém plně spustit. K tomu bude ale potřeba spolupráce techniků a mechaniků po celém světě," dodal.

Podle analytika IHS Markit Tima Urquharta se dosažení pátého stupně autonomity vozidel stane pomyslnım "svatım grálem" automobilového průmyslu.

"Ačkoliv je ve schopnostech Tesly zahájit vırobu nové technologie, může to narazit na regulační prostředí většiny světovıch trhů, které tak pravděpodobně zbrzdí její uvedení do provozu," konstatoval.

Uryuhart zároveň také poznamenal, že by se nemělo hovořit o autopilotech, dokud nebude skutečně potvrzena samoobslužnost úrovně pět. Dosud se totiž setkal s případy, kdy Tesla vydávala dvojky za autonomní vozidla, což nepovažuje za korektní.