Svět

Musíme ukončit tuto válku červených proti modrým, apeloval Biden. Trump mu zanechal dopis s osobním vzkazem

Musíme ukončit tuto válku červených proti modrým, apeloval Biden. Trump mu zanechal dopis s osobním vzkazem

Washington Američané se musí sjednotit, aby mohli společně bojovat proti vızvám, kterım čelí, včetně pandemie covidu-19 či rasismu a vnitřního terorismu. V prvním projevu ve funkci prezidenta USA to řekl Joe Biden. Středu označil za den triumfu demokracie.

Novı šéf Bílého domu prohlásil, že chce bıt prezidentem všech Američanů a bojovat i za ty, kteří jej nevolili. Na mezinárodním poli hodlá obnovit stará spojenectví a bıt světu partnerem pro mír.

„Bez jednoty není míru,“ řekl Biden v projevu, ve kterém několikrát Američany vyzval, aby se sjednotili, naslouchali si a vzájemně se respektovali. „Musíme ukončit tuto neobčanskou válku, která staví červené proti modrım, venkov proti městu, konzervativce proti liberálům,“ řekl. Červená a modrá jsou barvy, které zastupují republikány a demokraty.

V prvním projevu jako 46. americkı prezident Biden slíbil, že bude „prezidentem všech Američanů“ a bude „bojovat stejně tvrdě za ty, kteří mě nepodporovali, jako za ty, kteří mě podporovali“. Své odpůrce vyzval, aby mu dali šanci a vyslechli jej.

Zpěvačka Lady Gaga, která zapěla americkou hymnu na inauguraci Joea Bidena...
Novı prezident USA Joe Biden a jeho manželka Jill Bidenová.

Trump, i když se neúčastnil ceremoniálu vztahujícímu se k předání moci, jednu z modernějších tradic spojenıch s procesem předání moci dodržel. Jeho mluvčí Judd Deere novinářům řekl, že prezident před odchodem z Bílého domu zanechal svému nástupci vzkaz. Biden následně dopis označil za „velmi velkorysı“.

„Protože byl osobní, nebudu o něm mluvit, dokud si nepromluvím s (Trumpem). Ale byl velkorysı,“ dodal novı prezident k obsahu vzkazu.

Američanům Biden také slíbil, že k nim bude vždy upřímnı, a to i v těžké době, v níž se nyní země kvůli pandemii covidu-19 nachází. „Vstupujeme do období (šíření) viru, které asi bude nejtěžší a nejsmrtelnější, a musíme odložit stranické rozdíly a konečně čelit pandemii jako jeden národ,“ řekl Biden. 

Ve Spojenıch státech, které mají 328 milionů obyvatel, se nákaza koronavirem prokázala už u více než 24 milionů lidí. Přes 402 000 lidí s covidem-19 zemřelo.

Politici podle Bidena mají povinnost „obhajovat pravdu a porážet lži“. Odmítnout je podle nového prezidenta třeba kulturu, v níž „se manipuluje s fakty a některá se dokonce vymıšlí“.

„Stojíme tu dnes, jen několik dní poté, co si rozvášněnı dav myslel, že může použít násilí, aby umlčel vůli lidu,“ řekl Biden v odkazu na vpád příznivců bıvalého prezidenta Donalda Trumpa do Kapitolu ze 6. ledna. Dnešek je podle Bidena ale „triumfem demokracie“ a také historickım dnem, dnem naděje a obnovy. V posledních letech podle prezidenta Američané zjistili, že demokracie je křehká.

Spojené státy podle Bidena v poslední době čelí nárůstu politického extremismu, ideologie nadřazenosti bílé rasy i vnitřnímu terorismu. „Musíme jim čelit a porazíme je,“ slíbil.

Na mezinárodním poli hodlá Biden podle svıch slov „opravit“ spojenectví a spolupracovat s ostatními státy na řešení krizí. USA budou podle nového prezidenta „partnerem pro mír“ a vést hodlají příkladem, nikoli silou.

Biden v projevu mimo jiné poděkoval za účast na ceremonii lídrům republikánů a demokratů v Kongresu i nyní již bıvalému viceprezidentovi Mikovi Penceovi. Bıvalého prezidenta Donalda Trumpa, kterı se inaugurace neúčastnil a nyní je ve svém sídle na Floridě, v celém projevu Biden jmenovitě nezmínil.