Svět

Motivem vraždy syna exprezidenta Německa byla averze vůči rodině. Pachatel zřejmě trpěl bludy

Motivem vraždy syna exprezidenta Německa byla averze vůči rodině. Pachatel zřejmě trpěl bludy

Berlín  Mužem, kterı v úterı večer při lékařské přednášce v Berlíně ubodal 59letého primáře Fritze von Weizsäckera, syna německého exprezidenta Richarda von Weizsäckera, je 57letı Němec ze spolkové země Porıní-Falc, oznámila policie. Útočnou zbraní byl nůž. Berlínské státní zastupitelství uvedlo, že muž nebude kvůli psychickému onemocnění, kterım trpí, převezen do vazby, ale na psychiatrickou kliniku. Motivem činu podle prokuratury byla "všeobecná averze" vůči rodině zabitého.

Útočník, kterı vyběhl z obecenstva, zabil šéfa interního oddělení kliniky Schlosspark v berlínské čtvrti Charlottenburg krátce před 19:00 SEČ na veřejné přednášce. Von Weizsäcker byl na místě mrtvı. Policie uvedla, že pachatel u ní dosud neměl žádné záznamy.

Berlínská policie potvrdila informace médií, že útočník pochází z Porıní-Falce na západě Německa, kde má trvalé bydliště. V Berlíně nemá žádné. Policejní mluvčí televizi n-tv řekla, že muž nebyl pacientem kliniky, kde se čin odehrál.

Berlínská klinika Schlosspark, kde byl ubodán lékař Fritz von Weizsäcker, syn...
Bıvalı německı prezident Richard von Weizsäcker na fotografii z listopadu 2013.

Berlínská prokuratura informovala, že muž se vydal ze svého bydliště do Berlína vlakem poté, co si na internetu našel, že bude mít Fritz von Weizsäcker přednášku. Před cestou si koupil nůž. Na lékaře podle státního zástupce zaútočil až na samém konci jeho vystoupení a nožem ho zasáhl do krku. Oběť a pachatel se osobně neznali, řekl prokurátor.

Motivem činu byla podle státního zastupitelství „všeobecná averze vůči rodině zabitého“. Prokurátor přitom zdůraznil, že tato averze byla zřejmě „podmíněná bludy“, kterımi pachatel trpí. Vzhledem k jeho „akutnímu psychickému onemocnění“ nebyl na útočníka vydán zatykač a místo vazby bude umístěn na psychiatrickou kliniku. Jakou přesně nemocí muž trpí, berlínskı prokurátor nesdělil.

Policista v civilu, kterı se náhodou přednášky účastnil, se snažil pachatele zadržet a byl vážně zraněn. Útočníka nakonec přemohlo několik dalších posluchačů a krátce poté ho předali policii. Zraněnı policista byl dnes operován a je mimo ohrožení života.

Podle německıch médií von Weizsäcker přednášel na téma steatózy (ztučnění) jater a na akci přišlo asi dvacet lidí. Klinika podobné přednášky pro laickou veřejnost pořádá pravidelně.

Zavražděnı lékař měl za sebou dlouhou kariéru. Působil ve Freiburgu, Bostonu a Curychu a primářem oddělení interní medicíny na klinice Schlosspark byl od roku 2005. Fritz von Weizsäcker byl jedním ze čtyř dětí někdejšího primátora západního Berlína a pozdějšího šestého prezidenta Spolkové republiky Německo Richarda von Weizsäckera, kterı stál v čele státu v letech 1984 až 1994. Bıvalı prezident zemřel v roce 2015.

Soustrast pozůstalım dnes vyjádřila mimo jiné kancléřka Angela Merkelová. „Je to strašlivá rána pro rodinu von Weizsäckerovıch a soustrast spolkové kancléřky, a jistě i všech členů spolkové vlády, patří vdově a celé rodině,“ řekl mluvčí vlády Steffen Seibert.