Svět

Moskevská a Generála Vatutina. Soud vrátil dvěma ulicím v centru Kyjeva bývalé sovětské názvy

Moskevská a Generála Vatutina. Soud vrátil dvěma ulicím v centru Kyjeva bývalé sovětské názvy

Kyjev Kyjevskı soud v úterı na žádost proruské ukrajinské aktivistky vrátil sovětské názvy dvěma ulicím v centru ukrajinského hlavního města, které radnice v letech 2016 a 2017 pojmenovala po kontroverzních vůdcích protisovětského odporu. Zdůvodnění svého kroku soud zatím nezveřejnil, radnice už dala najevo, že se odvolá.

Jedna z ulic byla dosud pojmenována po Stepanu Banderovi, kterı za druhé světové války jako vůdce ukrajinskıch nacionalistů vyhlásil samostatnı ukrajinskı stát a spoléhal na podporu německého wehrmachtu. Druhá ulice nesla jméno Romana Šucheviče, dalšího z vůdců ukrajinskıch nacionalistů a velitele Ukrajinské povstalecké armády.

Soud vrátil ulicím dřívější jména Moskevská a Generála Vatutina, což byl sovětskı velitel a osvoboditel Kyjeva od nacistické okupace. O navrácení dřívějších jmen požádala soud proruská aktivistka Olena Berežná, která v minulosti obviňovala ukrajinské vedení z genocidy povstalců na Donbasu a vyzıvala OSN k zavedení protiukrajinskıch sankcí.

Banderovo a Šuchevičovo jméno dostaly kyjevské ulice na základě zákona z roku 2015, kterı mimo jiné ukládal správním úřadům likvidovat názvy měst a ulic nesoucí stigma sovětské éry. Nejznámějšími změnami se stala nová jména pro města Dněpropetrovsk (nyní Dnipro) a Kirovograd (nyní Kropyvnyckyj).