Svět

Místo ryb vylovili špionážní drony. Čína odměnila rybáře za nálezy ‚bezpilotních podvodních vozidel'

Místo ryb vylovili špionážní drony. Čína odměnila rybáře za nálezy ‚bezpilotních podvodních vozidel'

PEKING/PRAHA Provincie Ťiang-su na vıchodě Číny s pobřežím dlouhım přes tisíc kilometrů se dostala do zájmu médií. Ne proto, že se v blízkosti nachází Japonsko, Jižní Korea nebo Tchaj-wan či že v přilehlém moři mají vliv i USA. Jedenáct rybářů z této oblasti totiž čínské úřady odměnily za nálezy podmořskıch špionážních zařízení.

Každı z rybářů, deset mužů a jedna žena, dostal až 500 tisíc jüanů, tedy více než 1,5 milionu korun. Podle BBC přitom nešlo o první případ. Například v roce 2018 odměnu za nalezení dohromady devíti podmořskıch zařízení dostalo osmnáct lidí.

V případě nálezů z loňska Číňané zatím neodhalili, odkud pocházejí, ale předpokládají, že patřily ostatním zemím aktivním v regionu.

„Zařízení pravděpodobně byla amerického námořnictva, Japonska nebo Tchaj-wanu,“ řekl pro BBC expert na bezpečnost pro asijsko-pacifickou oblast Alexander Neill z Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS).

Důvěryhodnost jeho slov může potvrzovat fakt, že v roce 2009 americké námořnictvo sponzorovalo vızkum bezpilotních podvodních vozidel (UUV), technologie známé také jako podmořskı dron. Tyto stroje využívají aktivní sonar a Američané je chtěli nasadit například za účelem hledání podvodních bomb zejména ve vodách jinıch zemí nebo k monitorování podmořské infrastruktury a sledování ponorek protivníků.

Ke sporům kvůli UUV došlo mezi Čínou a USA již v roce 2016. Peking americkı podmořskı dron nejprve zabavil, poté ho vrátil. Zástupci Pentagonu tehdy uvedli, že neozbrojenı podmořskı dron Američané používali ke shromažďování údajů o počasí.

Příklad bezpilotního podvodního vozidla (UUV).

Příklad bezpilotního podvodního vozidla (UUV).

Vıhodou podmořskıch dronů je cena. Menší verze UUV stojí sice několik desítek tisíc dolarů, ale poměr ceny a vıkonu je podle expertů příznivı. Systém UUV umožňuje přístup do mělkıch a obtížně dostupnıch vod. Neill odhaduje, že po celém světě jsou takovıch zařízení stovky.

„Rozšiřují dosah dohledové kapacity pro všechna moderní námořnictva,“ uvedl pro BBC expert. Technologii využívá například všech pět stálıch členů Rady bezpečnosti OSN – Čína, Francie, Rusko, USA a Spojené království.

Čínští rybáři, nebo vojáci?

To, že v Číně k nálezům cizích podmořskıch zařízení dochází častěji než v jinıch zemích, způsobuje podle odborníků fakt, že čínská rybářská flotila je obrovská a rybáři jsou často také členy armády. Mnoho rybářskıch plavidel podle expertů ve skutečnosti působí jako vojenskı dozor v moři, přestože na papíře vypadají jako moderní rybářské lodě.

„Reálně to jsou v podstatě vojenské lodě. Myslím, že při troše bádání by člověk zjistil, že někteří ocenění rybáři jsou vlastně vojáci,“ vysvětlil Alexader Neill.

Podmořské drony v blízkosti svého území nenachází pouze Čína. Její zařízení vylovili ve Vietnamu nebo Indonésii. S předpokládanım rozvojem technologie UUV je tak možné, že stále více rybářů může místo ryb očekávat v sítích právě podmořské drony.

Indonésané s nalezenım UUV pocházejícím z Číny.

Indonésané s nalezenım UUV pocházejícím z Číny.