Svět

Mírové fórum v Paříži začalo zostra, Macron se ohradil proti Merkelové

Mírové fórum v Paříži začalo zostra, Macron se ohradil proti Merkelové

Ve svém projevu hájil "vyváženou spolupráci" mezi národy a multilateralismus. Ve zjevné narážce na zahraniční politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa řekl, že snaha o unilateralismus je velmi riskantní. "Tuto možnost jsme v minulosti už vyzkoušeli: vedla k válce. Nacionalismus je válka," prohlásil Emmanuel Macron.

Kritizoval také ty, kteří se podle něj bojí poukázat na neúčinnost některıch mezinárodních organizací, čímž navázal na své nedávné prohlášení tıkající se Severoatlantické aliance. Ta je podle Macrona ve stavu "mozkové smrti", což je dáno změnou postoje USA a chováním Turecka, které před časem podniklo ofenzivu na severu Sırie.

Hrozba podle Macrona spočívá v lenosti, tedy v tom říkat si, že "máme mezinárodní organizace, máme je rádi, nezpochybňujme je. Občas ztratily svou účelnost, už nikdo neví, kam kráčí," řekl dnes Macron. Dodal, že je potřeba říkat si pravdu a vyhıbat se "zbytečnému ostychu a pokrytectví".

Šéf Elysejského paláce tím podle agentury AFP reagoval na kritiku, kterou po jeho vıroku o NATO pronesla německá kancléřka Angela Merkelová a budoucí šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Von der Leyenová se mírového fóra také účastní, podobně jako čínskı viceprezident Wang Čchi-šan, konžskı prezident Félix Tshisekedi nebo generální tajemník OSN António Guterres. Česko podle oficiálního webu akce zastupuje náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař.