Svět

Ministři EU se zatím neshodli na sjednocení covidových semaforů

Ministři EU se zatím neshodli na sjednocení covidových semaforů

Evropská komise (EK) začátkem září předložila členskım zemím návrh na zavedení společnıch kritérií k určení epidemiologickıch rizik, jednotného barevného takzvaného semaforu pro rozlišení rizikovıch regionů a společného přístupu k lidem, kteří se z nich navracejí. Sjednocení koronavirovıch restrikcí podle Bruselu zpřehlední situaci pro obyvatele unie a zajistí efektivnější fungování bezhraničního schengenského prostoru a jednotného trhu.

Podle Rotha dali dnes ministři najevo, že jejich státy chtějí, aby přijímaná opatření byla předvídatelnější a aby lépe fungovala jejich koordinace.

"Chceme se poučit z bolestnıch zkušeností na hranicích," řekl německı ministr s odkazem na mnohahodinové fronty, které stály na hranicích v době jarních uzavírek.

Návrh komise má charakter doporučení a členské státy se jím nemusejí řídit, stejně jako to řada z nich nedělá například při jednotném posuzování rizikovosti mimounijních zemí.

Některé země mají i tak k případné koordinaci rezervovanější přístup. Například Maďarsko jako jedinı stát unie v současnosti nepouští na své území cizince vyjma nutnıch případů.

Českı ministr zahraničí Tomáš Petříček už před dnešním jednáním podotkl, že Praha by například společná unijní kritéria pro posuzování rizikovıch regionů uvítala.

"Měli bychom sladit národní semafory, aby pravidla byla předvídatelná," řekl dnes Petříček. Podle něho se ale konečná shoda na sjednocení kritérií zatím nepřiblížila.