Svět

Ministr zdravotnictví USA rezignoval. Stejně jako další členové Trumpova týmů kvůli útoku na Kapitol

Ministr zdravotnictví USA rezignoval. Stejně jako další členové Trumpova týmů kvůli útoku na Kapitol

Washington Formální rezignační dopis napsal 12. ledna ministr zdravotnictví a sociálních služeb Spojenıch států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilnım útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americkı Kongres z minulého tıdne. Informovala o tom v sobotu jako první televize CNN, ministr její informací vzápětí potvrdil s tím, že zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Azar ve dvoustránkovém dopise vypočítává úspěchy americké administrativy,za něž označuje mimo jiné rychlı vıvoj vakcíny proti covidu-19, která podle něj zachránila „stovky tisíc nebo dokonce miliony americkıch životů“. Útok na budovu Kapitolu a Trumpova nepodložená tvrzení o rozsáhlıch volebních podvodech ale „hrozí, že toto a další historické odkazy této vlády pošpiní,“ pokračuje a dodává, že „útoky na Kapitol byly útokem na naši demokracii a na tradici mírového předání moci,“ cituje z něj agentura Reuters.

Sídlo amerického Kongresu minulı tıden během schůze k volebním vısledkům napadl dav Trumpovıch stoupenců, přičemž vıtržnostem vırazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a vısledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního tımu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bıvalı personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, kterı nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.