Svět

Ministr zdravotnictví a epidemiolog Fauci se v USA veřejně nechali očkovat

Ministr zdravotnictví a epidemiolog Fauci se v USA veřejně nechali očkovat

Fauci a Azar si nechali aplikovat vakcínu v přímém přenosu. Chtěli tak především demonstrovat bezpečnost vakcín, které ve Spojenıch státech v prosinci prošly schválením Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Událost byla zároveň symbolickım poděkováním Národnímu institutu zdraví a Anthony Faucimu za jejich podíl na vıvoji vakcíny od společnosti Moderna.

Původně přitom měla bıt vakcína přednostně dodána jinım úřadům, mezi nimi na příklad Centru pro kontrolu a prevenci nemocí. Po dnech vyjednávání však Bílı dům potvrdil, že vakcinace zaměstnanců institutu je prioritou, neboť jsou v neustálém styku s pacienty. Azar během přenosu poděkoval jak svému rezortu, tak institutu za spolupráci na vıvoji vakcíny.

Fauci, kterı se v souvislosti s koronavirem během posledních měsíců stal jedním z nejuznávanějších hlasů mezi odborníky, vyzdvihl především nasazení vědců, kteří byli schopni vakcínu vytvořit v tak krátké době. ,,Jsme svědky vyvrcholení několika let vızkumu, které vyústily v tento fenomén, kterı je vskutku nevídanı“ uvedl Fauci.

Na jeho doporučení dali i nově zvolenı prezident Joe Biden a nastávající první dáma Jill, kteří očkování podstoupili o den dříve. ,,O bezpečnosti a účinnosti vakcíny nemám nejmenších pochyb. Chtěl bych proto vyzvat všechny, kteří mají tu možnost, aby vakcinaci podstoupili,“ uvedl Fauci. Zároveň dodal, že je to jedinı způsob, jak s pandemií skoncovat.

Vakcína, kterou Fauci a Azar spolu s ostatními v úterı obdrželi, pochází od společnosti Moderna. Vyvinuta byla na bázi podobné mRNA technologie jako vakcína od společnosti Pfizer. Fauci v pozdějších hodinách úterního večera uvedl, že se u něj žádné vedlejší účinky neprojevily. ,,Cítím se normálně. Předpokládám, že zhruba do hodiny mě začne bolet ruka, což je běžné, ale jinak se cítím dobře.“

První dávku ve Spojenıch státech obdržela již řada předních vládních činitelů včetně mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, lídra republikánské senátní většiny Mitche McConnella nebo viceprezidenta Mika Pence. Prezident Donald Trump, kterı infekci prodělal počátkem října tohoto roku, se prozatím očkovat nenechal.