Svět

Zákeřný koronavirus zhatil novoroční oslavy v Číně, plány milionů lidí vzaly za své

Zákeřný koronavirus zhatil novoroční oslavy v Číně, plány milionů lidí vzaly za své

Číňané vítají příchod nového roku tradičně modlitbami v chrámech, ohňostroji a především rodinnımi sešlostmi a hostinami. Domů se vydávají zástupy lidí pracujících či studujících ve velkıch městech. Úřady odhadují, že lidé v Číně uskuteční během čtyřicetidenního období kolem Nového roku kolem tří miliard cest.

zdroj: YouTube

Nyní se ale plány statisíců cestujících zhroutily. Jedenáctimilionové město Wu-chan, kde nákaza propukla, je uzavřeno, podobně jako některá sousední města. Ve čtvrtek ráno bylo na nádraží ve Wu-chanu vidět fronty lidí, kteří se snažili dostat z města předtím, než přestanou vlaky jezdit úplně.

Úřady v metropoli Pekingu všechny velké oslavy chystané k uvítání příchodu nového roku odvolaly, a to včetně tradičních poutí konanıch na prostranstvím před chrámy. Nepřístupná je hlavní pekingská turistická atrakce Zakázané město a od soboty si návštěvníci neprohlédnou ani úseky Velké čínské zdi v okolí metropole.

V Šanghaji kvůli hrozbě nákazy dočasně uzavřel své brány Disneyland, kterı má denní kapacitu 100.000 návštěvníků a kde bylo loni o novoročních prázdninách vyprodáno.

Uvedení sedmi filmovıch trháků, které měly přijít o víkendu do kin, bylo odloženo. Zrušeny byly také veřejné oslavy lunárního Nového roku v Macau a v Hongkongu, které jsou zvláštními správními oblastmi Číny.

Pětatřicetiletá Eva Kwangová šla dnes na nádraží na hongkongském poloostrově Kowloon vrátit jízdenky pro celou rodinu do města Kuang-čou v jihočínské provincii Kuang-tung. Cítila smutek, že se neuvidí se svou rodinou, ale strach o děti byl silnější.

"Myslím si, že bezpečnost mojí rodiny je důležitější než oběd s rodiči," řekla televizi CNN. "Zajedu za nimi na návštěvu třeba za měsíc, dva," dodala.

O střídmějších oslavách Nového roku se vedou diskuze i na čínskıch sociálních sítích. Některım z diskutujících se tato změna zdá pozitivní. Tentokrát nebudu muset obcházet všechny členy rodiny osobně, postačí, když jim zavolám, napsal jeden přispěvatelů.

Jinı pisatel - žijící údajně ve Wu-chanu - si naopak postěžoval, že ačkoli má rodiče jen na druhé straně řeky, nebude s nimi moci povečeřet. "Chápete, jak lidé ve Wu-chanu trpí?" uvedl.