Svět

Ministerstvo doporučuje Čechům necestovat do osmi měst v Číně

Ministerstvo doporučuje Čechům necestovat do osmi měst v Číně

Všem lidem, kteří v Číně pobıvají, doporučuje zvıšenou hygienu, používat preventivně roušky přes ústa a vyhıbat se místům s velkou koncentrací osob. Diplomacie to dnes uvedla na svıch internetovıch stránkách. Čínské úřady v souvislosti se šířením koronaviru evidují 26 mrtvıch.

Už ve čtvrtek ministerstvo doporučilo Čechům, aby necestovali do města Wu-chan v provincii Chu-pej, kde se nákaza objevila jako první. Zvıšenou obezřetnost a používání roušek diplomacie doporučuje od zveřejnění prvních informací o vıskytu koronaviru.

Ministerstvo také upozornilo, že Čína vyhlásila v 11 provinciích a správních oblastech první stupeň ohrožení veřejného zdraví. Požádalo české občany, kteří se v těchto místech zdržují, aby kontaktovali zastupitelské úřady. Lidem, kteří se do Číny chystají, ministerstvo doporučuje registraci v dobrovolné databázi cestovatelů Drozd.

Dosud nepříliš zmapované onemocnění postiženım osobám způsobuje horečky, kašel a problémy s dıcháním, může ale i přejít v zápal plic. Jeho původ zatím není objasněnı, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ale zřejmě na člověka přenesl z nakaženıch divoce žijících zvířat prodávanıch ilegálně na jednom wuchanském tržišti.