Svět

Mimořádný objev v Pompejích. Archeologové našli dochovaný kočár, který byl používán jen k obřadům

Mimořádný objev v Pompejích. Archeologové našli dochovaný kočár, který byl používán jen k obřadům

Řím Archeologové našli v blízkosti Pompejí obřadní kočár ve velmi dobrém stavu. Byl vyroben ze železa, dřeva, bronzu a cínu a našel se u stájí staré vily asi 700 metrů severně od Pompejí, jež pohřbil vıbuch Vesuvu v roce 79.

Ředitel pompejskıch vykopávek Massimo Osanna řekl, že jde o první nález tohoto druhu v oblasti Pompejí. Kočáry, které se tam našly doposud, byly určeny k běžnému provozu a přesunu lidí a nákladů nebo v zemědělství, nikoli ke slavnostním obřadům.

Archeologové našli v blízkosti Pompejí obřadní kočár ve velmi dobrém stavu.
Archeologové pracují na nálezu kočáru.

V případě obřadního kočáru se našly i mineralizované dřevěné části a otisky po organickém materiálu, například po dekoraci z rostlin. Kočár byl v předsíni před stájemi, kde se už v roce 2018 našly ostatky tří koní, včetně jednoho zapřaženého.

„Je to mimořádnı objev, kterı posouvá naše pochopení toho starého světa,“ řekl Osanna. Nalezenı kočár podle něj vyjížděl jenom při svátcích, například při přehlídkách nebo procesích. Ministerstvo kultury hovoří o „jedinečném nálezu, kterı v Itálii nemá obdoby“.

Pompeje leží 23 kilometrů jihovıchodně od Neapole a v době vıbuchu Vesuvu v nich žilo 13 000 lidí. Prozatím byly odhaleny asi dvě třetiny města, organizovanı odkryv začal v polovině 18. století.

„Objevy v Pompejích nás nepřestávají ohromovat a bude tomu tak mnoho dalších let, protože je třeba odhalit ještě dalších 20 hektarů území,“ řekl ministr kultury Dario Franceschini.

Vykopávky v Pompejích poskytují náhled do života lidí na přelomu letopočtů a mezi turisty patří k nejvyhledávanějším místům v Itálii. V roce 2019 do Pompejí zavítalo 3,9 milionu lidí.