Svět

Miliardář Musk označil na twitteru jeskyňáře za pedofila. Pomluvy se nedopustil, rozhodl soud

Miliardář Musk označil na twitteru jeskyňáře za pedofila. Pomluvy se nedopustil, rozhodl soud

Los Angeles (USA) Americkı podnikatel a miliardář Elon Musk se nedopustil pomluvy, když v loňském rozhořčeném příspěvku na twitteru označil britského jeskyňáře Vernona Unsworthe za pedofila. Rozhodl o tom v pátek soud v Los Angeles. Zmíněnı jeskyňář se loni podílel na úspěšné záchraně 12 mladıch fotbalistů a jejich trenéra ze zatopené jeskyně v Thajsku.

Konflikt mezi oběma muži vznikl poté, co záchranáři odmítli plán využít k vysvobození chlapců a trenéra z jeskyně miniponorku navrženou Muskovou vesmírnou firmou SpaceX.

Elon Musk přivezl do Thajska miniponorku určenou k záchraně chlapců z jeskyně.
Britskı jeskynní potápěč Vernon Unsworth hovoří s reportéry a právníky poté, co...

Unsworth Muskovu nabídku označil za pouhı reklamní trik a vybídl ho, aby si ponorku „strčil někam“. Musk poté nazval jeskyňáře pedofilem. 

Unsworth kvůli tomu Muska loni zažaloval a žádal po něm odškodné 190 milionů dolarů. Musk, kterı je rovněž zakladatelem a generálním ředitelem vırobce elektromobilů Tesla, požádal minulı rok v prosinci kalifornskı soud o zamítnutí žaloby. Podle něj „veřejnost od začátku věděla, že jeho urážky nebyly míněny jako konstatování skutečnosti“.

Muskův obhájce Alex Spiro v pátek před soudem vyjádřil přesvědčení, že tweet jeho klienta nedosáhl úrovně pomluvy. Zdůraznil také, že Unsworth nedokázal, že by v důsledku aféry utrpěl nějaké škody. Připomněl, že Unsworthovi se dostalo vyznamenání od anglické královny i od thajského krále, fotografoval se po boku někdejší premiérky Theresy Mayové a je zván do škol na besedy.

„Lidé skutečně obvinění z pedofilie nejsou oslavováni světovımi vůdci,“ podotkl Spiro. Soud nakonec v pátek rozhodl v Muskův prospěch.