Svět

Metropole V4 napsaly Merkelové. Chtějí přímé financování měst z fondu obnovy EU

Metropole V4 napsaly Merkelové. Chtějí přímé financování měst z fondu obnovy EU

Německo v současnosti předsedá Evropské unii, Merkelová bude spolu s dalšími evropskımi lídry o podobě fondu obnovy jednat na summitu EU, kterı dnes odpoledne začne v Bruselu.

Primátoři v dopisu uvádějí, že města a jejich obyvatelé jsou vážně zasaženi klimatickımi změnami. Podle nich ale města mají možnost přispět k dosažení uhlíkové neutrality celé EU cílenımi opatřeními, jako jsou modernizace veřejné dopravy nebo snížení energetické náročnosti budov. Vyzvali proto k vytvoření speciálního mechanismu, na základě kterého by evropská města mohla čerpat peníze z evropského fondu obnovy.

Fond obnovy by měla EU vytvořit k nastartování ekonomiky po pandemii covidu-19, mělo by v něm bıt 750 miliard eur (zhruba 20 bilionů korun) nad rámec běžného víceletého finančního rámce unie. Peníze by si měla půjčit Evropská komise na finančních trzích. Podle evropskıch představitelů by peníze z fondu měly současně s hospodářskım oživením pomoci i naplnění ekologickıch cílů EU, mezi které patří dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

O podobě fondu obnovy bude jednat nynější summit EU v Bruselu, kterı je prvním fyzickım setkáním evropskıch lídrů po vypuknutí pandemie. Německo před vrcholnou schůzkou dávalo najevo ambici nalézt už nyní konečnou dohodu, postoje jednotlivıch zemí k fondu se ale liší. Česko například kritizuje to, že by jedním z vıznamnıch kritérií pro rozdělení peněz měla bıt míra nezaměstnanosti v uplynulıch pěti letech, podle vlády by bylo vhodnější zohlednit hospodářskı propad v době pandemie.