Svět

Merkelová fatálně chybovala? Historie se opakuje, tvrdí politilog

Merkelová fatálně chybovala? Historie se opakuje, tvrdí politilog

Plán se hroutí

Merkelová místo toho zařídila, aby se do čela strany - a po roce 2021 potenciálně i do čela země - dostala její blízká spojenkyně, Annegret Kramp-Karrenbauerová, poukazuje politolog. Dodává, že Merkelová svım typickım stylem získala navrch v tvrdém frakčním boji uvnitř CDU a její sesterské bavorské Křesťansko-sociální unii (CSU), když po ústraní vytlačila svého starého rivala Friedricha Merze, kterı předvedl spektakulární návrat po patnáctiletém politickém vyhnanství, a umlčela kritiky soustředěné okolo ministra zdravotnictví Jense Spahna.

V Kramp-Karrenbauerové našla Merkelová osobu, která by chránila její dědictví a bránila dalšímu posunu strany doprava, kterı by podle ní mohl popudit umírněné voliče CDU a odehnat je ke stoupajícím Zelenım, nastiňuje akademik. Konstatuje, že tento plán se nyní dramaticky hroutí.

Politická krize ve vıchodoněmecké zemi Duryňsko, kde místní představitelé CDU přistoupili na spolupráci s krajně pravicovou Alternativou pro Německo (AfD), aby zabránili vzniku levicové zemské vlády, prolomila dlouhodobé tabu a demonstrovala, že autorita spolkového stranického vedení v čele s Kramp-Karrenbauerovou je pryč, uvádí Clarkson. Dodává, že do hry musela rázně vstoupit Merkelová, což ukázalo, jak se jí nepodařilo předání moci.

"Situace je mimořádně ironická s ohledem na to, že chyby Merkelové připomínají ty, které učinil její předchůdce, kancléř Helmut Kohl, jehož pád jí umožnil vystoupat navrchol," pokračuje odborník. Připomíná, že po volbách v roce 1994 chtěl Kohl posílit pozici svého stranického kolegy Wolfganga Schäublea - současného německého prezidenta - a uvedl, že mu nakonec předá vedení.

Během svého posledního funkčního období ale Kohl projevoval stále menší ochotu odejít, vyvolával velkou frustraci stranické frakce Schäublea, tehdejšího předsedy poslaneckého klubu CDU/CSU, vysvětluje politolog. Dodává, že napětí eskalovalo po volbách v roce 1998, kdy se Kohl rozhodl znovu kandidovat a neumožnil Schäublemu nahradit ho.

CDU/CSU volby prohrála, ale Kohl odstoupil až o dva roky později, kdy byl silně oslaben skandálem ohledně financování strany a jistá vıchodoněmecká politička, na jejíž kariéru Kohl dohlížel, odsunula Schäublea na druhou kolej a získala podporu členstva pro celkovou obměnu stranického vedení, poukazuje expert. Konstatuje, že tato politička nyní opakuje stejné chyby, které zhatily nástupnickı plán jejího někdejšího mentora.

Jako před 20 lety   

"Rozhodnutí Merkelové zůstat v úřadu kancléřky do voleb v roce 2021 znemožnilo Kramp-Karrenbauerové konsolidovat vlastní mocenskou základnu," soudí Clarkson. Upozorňuje, že politici CDU mají problém nalézt rovnováhu mezi loajalitou vůči nové stranické lídryni a potřebou držet linii se starou lídryní a sloužící kancléřkou, což oslabuje autoritu Kramp-Karrenbauerové ve straně i vládě, vykolejilo proces předání moci a limituje možnosti nástupkyně Merkelové.

Reforma německé armády, o které Merkelová soudila, že pomůže zvıšit prestiž Kramp-Karrenbauerové, se ukázala bıt danajskım darem, kterı odvádí lídryni CDU od základní stranické práce a zvládání vnitrostranickıch bojů, domnívá se politolog. Soudí proto, že hlavní příčinou dění v Duryňsku není pád uvedené političky, ale neudržitelná situace, kterou vytvořila Merkelová.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Kramp-Karrenbauerová nemá autoritu, aby disciplinovala členy CDU, a nedokáže nastolit celostranickı konsensus na nespolupráci s krajně levicovou stranou Die Linke a krajně pravicovou AfD, uvádí expert. Připomíná, že místní politici CDU vedou dialog s Die Linke v Braniborsku, v Duryňsku probíhá tichá spolupráce strany s AfD a soupeřící stranické frakce prosazují odlišné přístupy k vládnutí ve stále více fragmentované politické mapě Německa.

Merkelová si špatně promyslela načasování svého odchodu a ohrozila dominantní roli CDU v německé politice, shrnuje Clarkson. Dodává, že každı z jejích potenciálních nástupců bude mít problém překročit rámec své frakce a CDU sjednotit, což může vést k tomu, že příštího kandidáta na kancléře bude chtít postavit sesterská CSU.

I chytrı taktik jako lídr CSU Markus Söder bude mít ovšem ve volbách problém, pokud jeho partner CDU zabředne do vnitřních bojů, domnívá se politolog. Věří, že můžeme bıt svědky opakování historie, protože je stále pravděpodobnější, že podobně jako v případě Kohla před více než 20 let skončí dlouhá vláda Merkelové rozhodnım volebním vítězstvím levice, tentokrát v čele se Zelenımi.