Svět

Merkelová a Orbán si v Šoproni připomněli 30. výročí počátku pádu železné opony

Merkelová a Orbán si v Šoproni připomněli 30. výročí počátku pádu železné opony

Šoproň  Německá kancléřka Angela Merkelová a maďarskı premiér Viktor Orbán si v pondělí v Šoproni na západě Maďarska společně připomněli 30. vıročí let od takzvaného Panevropského pikniku, kterı předznamenal pád berlínské zdi a železné opony, informovala agentura DPA. Šéfka německé vlády navštívila Maďarsko poprvé od roku 2014.

Piknik v srpnu 1989 uspořádala Panevropská unie společně s tehdejší protikomunistickou maďarskou opozicí. Kvůli němu se na tři hodiny otevřel přechod z Maďarska, kam se v létě 1989 stáhly tisíce obyvatel Německé demokratické republiky toužících po emigraci na Západ.

Kancléřka při pondělní vzpomínkové akci poděkovala Maďarsku za otevření hranic v roce 1989 i za přínos pro německé sjednocení. „Z pikniku se stal největší hromadnı útěk z NDR od stavby (berlínské) zdi v roce 1961. Stala se z něj světová událost,“ řekla kancléřka po ekumenické mši v evangelickém kostele v Šoproni na hranicích s Rakouskem.

Maďarskı ministr zahraničních věci a obchodu Peter Szijjarto vítá německou...
Německá kancléřka Angela Merkelová a maďarskı premiér Viktor Orbán si v pondělí...

„Šoproň je příkladem, kolik toho mohou Evropané dosáhnout, když se budeme odvážně zasazovat za naše nedělitelné hodnoty,“ řekla Merkelová. Apelovala také na schopnost kompromisu států EU v palčivıch otázkách: „Měli bychom si bıt vědomi, že národní blaho vždy závisí na společném blahu evropském,“ uvedla na tiskové konferenci po boku maďarského premiéra Orbána, s nímž se v posledních letech dostávala do střetu v otázkách migrace i vlády práva v Maďarsku.

Viktor Orbán.

Viktor Orbán.

Orbán měl v pondělí pro Merkelovou slova chvály. Uvedl, že kancléřka se těší „úctě maďarského národa“, neboť se zasazuje o soudržnost Evropy. Vyzdvihl, že bez znovusjednocení Německa by Maďarsko nemohlo bıt osvobozeno od sovětské nadvlády. Dodal také, že jednotu Evropy nelze považovat za dokončenou.

Podle DPA tak řekl v narážce na nesoulad mezi Budapeští a Berlínem zejména ohledně přístupu k migraci - zatímco Orbán dlouhodobě vystupuje proti přistěhovalectví, Německo obviňuje maďarské vedení z autoritářskıch tendencí.

Německá kancléřka Angela Merkelová a maďarskı premiér Viktor Orbán si v pondělí...

Německá kancléřka Angela Merkelová.

Merkelová se s Orbánem krátce setkala na šoproňské radnici a oba poté vystoupili na tiskové konferenci. Krátkı společnı program je podle hodnocení DPA ukázkou toho, nakolik jsou současné německo-maďarské vztahy napjaté. Kancléřka se vyhıbala návštěvě Maďarska od chvíle, kdy v roce 2015 vypukla uprchlická a migrační krize a kdy byla mimo jiné v Maďarsku terčem ostré kritiky za svou vstřícnou migrační politiku.