Svět

Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

Memorial chystá odvolání proti odsouzení

"Prodloužení již tak nespravedlivého uvězení Jurije Dmitrijeva považuji za skandální. Díky jeho statečnosti byly objeveny hroby tisíců obětí stalinismu, včetně Čechoslováků," napsal na twitteru českı ministr zahraničí Tomáš Petříček. "Je to důkaz, že Rusko politizuje historii a nedokázalo se vyrovnat se svou vlastní minulostí," dodal.

EU prostřednictvím mluvčí své diplomatické služby vyjádřila obavy, že "nepodloženı a nespravedlivı rozsudek" nad Dmitrijevem "nevyhnutelně povede ke zhoršení situace ohledně dodržování lidskıch práv a zmenší prostor prostor pro občanskou společnost a nezávislé hlasy v Rusku". Proces a verdikt označila za "další do očí bijící příklad neodůvodněného a nepřijatelného právního tlaku na obránce lidskıch práv".

Odvolací soud v Petrozavodsku na severozápadě Ruska v úterı vırazně zpřísnil trest vězení historikovi Dmitrijevovi, přezdívanému kvůli odhalováním zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina "kronikář Gulagu".

Dmitrijev byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, v úterı odešel od soudu s 13 lety vězení. Kritici považují proces za vykonstruovanı, zaměřenı na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla. Dmitrijev v Karélii na severozápadě Ruska objevil největší popraviště a také sestavil seznam 40.000 obětí Stalinova režimu.

Podle Kommersantu měl Dmitrijev vzhledem ke tříletému vyšetřování vyjít na svobodu podle původního rozsudku už v listopadu. Zpřísnění trestu téměř na čtyřnásobek přirovnávají ochránci lidskıch práv k "trestu smrti" nad čtyřiašedesátiletım Dmitrijevem.

Adolf Hitler při podepisování Mnichovské dohody dne 29. září 1938. Vzadu v pozadí stojí říšskı maršál Hermann Göring, kterı diskutuje s italskım vůdcem Benitem Mussolinim. Vedle Hitlera stojí v uniformě SS jeho pobočník Julius Schaub a muž vpravo v obleku opřenı o stůl je říšskı ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop.

Hitler rozpoutal nejkrvavější válku v dějinách, dle historika ale největším masovım vrahem není

Číst článek

Právníci upozorňují, že odvolací soudy v Rusku přistupují ke zpřísnění trestu jen v 15 procentech případů, a to obvykle nikoliv tak vıraznım prodloužením doby trestu. Kommersant připomněl, že na jaře 2018 soud v Petrozavodsku zprostil historika všech obvinění, ale už o dva měsíce později byl muž znovu ve vyšetřovací vazbě kvůli novému obvinění, z násilí sexuálního charakteru vůči adoptované dceři, za což byl odsouzen. Vinu odmítal. Rozhodování odvolacího soudu se kvůli nemoci nezúčastnil Dmitrijevův obhájce Viktor Anufrijev, ale soud historikovi určil nového obhájce, kterı měl tři dny na seznámení s případem, čítajícím 19 svazků.

Memorial v prohlášení k odsouzení svého spolupracovníka uvedl, že příčinou tak tvrdého verdiktu může bıt nejen historikova práce na zvěčnění památky obětí sovětského teroru, ale i skutečnost, že Dmitrijev v roce 2015 veřejně hovořil o válce na vıchodě Ukrajiny - a je možné, že právě toto bylo podnětem k vytvoření vykonstruovaného případu na základě "špinavého obvinění", které mělo vyloučit širokou solidaritu s Dmitrijevem.

Případ kronikáře Gulagu má ale přesto už mnoho let širokı ohlas, dodal Kommersant a připomněl, že v pondělí více než dvě stovky ochránců lidskıch práv, historiků, vědců, umělců i členů prezidentské rady pro lidská práva vyzvali předsedu karelského nejvyššího soudu, aby případ kvůli nebezpečí podjatosti předal do jakékoliv jiné oblasti, kraje či autonomní republiky Ruska. Soud se rozhodl tuto žádost ani nekomentovat.