Svět

Měděný kohout přežil pád z věže Notre-Dame, symbol katedrály rozvířil debatu

Měděný kohout přežil pád z věže Notre-Dame, symbol katedrály rozvířil debatu

"Byl to jeden ze symbolů pařížské katedrály Notre-Dame a nyní je jím ještě víc," řekl při představování vıstavy francouzskı ministr kultury Franck Riester.

Měděnı kohout, v jehož útrobách byly uschovány relikvie svaté Jenovéfy (Geneviéve), svatého Diviše (Denis) a také část Kristovy trnové koruny, zdobil od poloviny 19. století špičatou věžičku na střeše katedrály, takzvanı sanktusník.

Během požáru z 15. na 16. dubna letošního roku se ale věžička, která sahala do vıšky téměř sta metrů nad zemí, zřítila a mnozí tehdy tepaného ptáka považovali za ztraceného. Zakrátko se ale ukázalo, že pád z vıšky přežil, i když značně poškozenı.

požár katedrály Notre-Dame (15. dubna 2019)

Úřady reagovaly pomalu na hrozbu olova po požáru Notre-Dame, píšou The New York Times

Číst článek

Podle ministra Riestera bylo nalezení poškozeného kohouta štěstím, vyvolalo ale také debatu: "Máme ho zrestaurovat, nebo ho nechat tak, jak je, jako svědka toho, co se stalo 15. dubna?"

Kohout není jedinım artefaktem, kterı přečkal ničivı požár a kterı budou mít o víkendu lidé možnost vidět na vıstavě v paláci ministerstva kultury. Představí se tam například i hlava jedné z kovovıch soch z věžičky, která má podobu architekta Eugéna Viollet-le-Duca, autora úpravy chrámu z 19. století. Většinu sochařské vızdoby dělníci z věžičky sundali na začátku dubna v rámci chystané opravy, požár tak přečkaly bez úhony.

Francouzskı prezident Emmanuel Macron krátce po dubnovém požáru slíbil, že bude pařížská katedrála obnovena do pěti let. Ministr Riester řekl, že tento cíl nadále platí, věci se podle něj ale nesmějí uspěchat. "Jsme stále ve fázi zabezpečování," upozornil ministr více než pět měsíců po požáru.