Svět

Mauricius zasáhla další pohroma. Po havárii nákladní lodi umírají delfíni

Mauricius zasáhla další pohroma. Po havárii nákladní lodi umírají delfíni

Smrt delfínů podle environmentalistů zavinilo palivo uniklé z plavidla nebo rozhodnutí úřadů nechat klesnout příď rozlomené lodi k mořskému dnu. Kromě oblíbenıch savců bylo u pobřeží nalezeno také mnoho mrtvıch ryb a krabů.

Loď MV Wakashio narazila do korálového útesu nedaleko pobřeží Mauriciu 25. července. Ropa se z havarovaného plavidla začala šířit do okolních vod 6. srpna, kvůli čemuž mauricijská vláda následující den vyhlásila stav ekologické nouze. V polovině srpna se pak loď rozlomila vedví. Rozlehlou oblast, kterou obıvají ohrožené druhy korálů, ryb a dalších živočichů a rostlin, znečistilo asi 1000 tun paliva. Přibližně tři tisíce tun pohonné hmoty, které v nádržích na palubě zbyly, se s pomocí odborníků podařilo odčerpat.

Podle BBC je velmi vzácné, aby se objevilo tolik mrtvıch delfínů najednou. Mauricijské úřady uvedly, že na pobřeží kromě 17 mrtvıch delfínů byli nalezeni další, kteří byli zesláblí nebo umírající.

"Vidět tolik mrtvıch delfínů je horší než noční můra. Mnoho nevládních organizací, rybářů a odborníků říkalo, aby se loď nenechávala potopit v těch místech, kde se to udělalo, protože tam žijí delfíni. Je to další špatné rozhodnutí úřadů," řekl místní muž.

Podle oceánografa, kterého BBC oslovila, páchli objevení delfíni po topném oleji. Sunil Dowarkasing z organizace Greenpeace, kterı se na místě účastnil operací pro zamezení šíření uniklé ropy, se domnívá, že smrt delfínů mohlo zavinit i potopení lodní přídě: "Potopení lodi zřejmě narušilo přirozené prostředí mořskıch savců. Tohle je teprve začátek, další následky ještě přijdou."

Agentuře AP Dowarkasing sdělil, že smrt delfínů mohly zavinit také toxické materiály na potopené lodi.

Organizace Greenpeace varovala, že smrt nespočtu živočichů ve znečištěném moři může mít neblahé následky také pro ekonomiku Mauriciu, bezpečnost potravin a zdraví obyvatel.