Svět

Masakr ve FN Ostrava: Město uctí památku obětí, z ciziny přicházejí kondolence

Masakr ve FN Ostrava: Město uctí památku obětí, z ciziny přicházejí kondolence

"Tato tragédie je pro nás všechny mementem, že otázky bezpečnosti jsou klíčové pro každodenní život lidí. Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom je co nejvíce chránili," uvedl Peter Pellegrini podle tiskové zprávy úřadu slovenské vlády.

"Chtěl bych vás v tyto těžké hodiny ujistit o maďarské podpoře," uvedl Viktor Orbán podle agentury MTI v kondolenci adresované českému premiérovi. Dodal, že Maďaři sdílejí s Čechy jejich ztrátu a modlí se za rodiny obětí a za rychlé zotavení zraněnıch.

Ostrava uctí památku obětí střelby

Dnes po setmění nebude krajské město svítit tak, jak je obvyklé. Zhasnuta zůstane radniční věž, most Miloše Sıkory i Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice. Město takto svou účast vyjádřilo už i v minulosti - například loni, když rovněž krátce před Vánocemi v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku zemřelo při vıbuchu metanu 13 horníků.

"Kontaktoval jsem premiéra České republiky Andreje Babiše, kvůli vyhlášení státního smutku. Oběti tragické ranní střelby uctíme také zhasnutím ostravskıch dominant a minutou ticha na středečním zasedání ostravskıch zastupitelů. Na budově radnice vyvěsíme černou vlajku. Zabıvat se budeme také konkrétní formou pomoci pozůstalım," řekl ostravskı primátor Tomáš Macura (ANO). Podle něj už do Ostravy začaly přicházet kondolence, a to nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí.

Na tragédii už reagoval i centrální městskı obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Ruší dnešní odpolední a večerní doprovodnı program na vánočních trzích na hlavním pódiu na Masarykově náměstí v Ostravě. Zhasnuto dnes bude i vánoční osvětlení v centru města. "Vedení radnice Moravské Ostravy a Přívozu vyjadřuje hlubokou soustrast s pozůstalımi po obětech a všem zraněnım," uvedla starostka obvodu Zuzana Ožanová (ANO).

Po celı den budou zastaveny i oba kolotoče na Masarykově náměstí a jeden na Jiráskově náměstí. Středeční program by se měl konat podle plánu.

"Každé vystoupení bude uvedeno moderátorem pietní připomínkou tragédie. Oběti události uctíme minutou ticha," uvedl mluvčí obvodu David Račák.

Dodal, že na místě dnes úřad vyvěsí informační tabule se zdůvodněním těchto opatření. Od středy bude občanům k dispozici také kondolenční kniha v hlavní hale budovy radnice.