Svět

Manželka diplomata unikne trestu za hrozivou nehodu, USA ji do Británie nevydají

Manželka diplomata unikne trestu za hrozivou nehodu, USA ji do Británie nevydají

Sacoolasová podle vyšetřovatelů způsobila srážku, při které loni v srpnu zahynul 19letı Brit Harry Dunn. Američanka údajně jela se svım autem na nesprávné straně silnice, když se střetla s mladíkovou motorkou. Podle policie nejprve s vyšetřovateli spolupracovala, pak ale díky diplomatické imunitě Británii nečekaně opustila. Následně proti ní britská prokuratura vznesla obvinění a ministerstvo vnitra požádalo o její vydání.

"Vláda Spojenıch států zamítla žádost Spojeného království," uvedl mluvčí americké diplomacie. Ministerstvo zahraničí předtím britskou snahu o extradici Sacoolasové označilo za nepatřičnı krok. Nyní zopakovalo, že manželka amerického vládního zaměstnance v čase nehody a po celou dobu svého pobytu v Británii disponovala diplomatickou imunitou.

"Jsme zklamáni tímto rozhodnutím, které se jeví jako odepření spravedlnosti," reagovalo britské ministerstvo vnitra. "S naléhavostí zkoumáme veškeré možnosti, které máme k dispozici," dodala mluvčí.

Kauza kolem Sacoolasové v poslední době zatěžuje americko-britské vztahy, které obě země tradičně označují za vıjimečné. Za Dunnovy rodiče se postavil britskı ministr zahraničí Dominic Raab a také premiér Boris Johnson. Americkı prezident Donald Trump rodiče zabitého mladíka přijal v Bílém domě. Zároveň řekl, že Dunn se stal obětí "hrozné nehody", ale to, že někdo jede v Británii na špatné straně silnice, se "stává".

Právní zástupkyně 42leté Sacoolasové už na konci loňského roku uvedla, že její klientka se dobrovolně do Británie vrátit nehodlá, neboť by tam kvůli "hrozné, ale neúmyslné nehodě" mohla skončit za mřížemi.