Svět

Malta zadržela falešné libyjské bankovky za miliardu dolarů. Vyrobilo je Rusko, tvrdí USA

Malta zadržela falešné libyjské bankovky za miliardu dolarů. Vyrobilo je Rusko, tvrdí USA

"Spojené státy vítají oznámení vlády Maltské republiky z 26. května o zabavení padělané libyjské měny ve vıši 1,1 miliardy dolarů, kterou vytiskla akciová společnost Goznak - ruská státní společnost - na objednávku nelegitimní paralelní entity," citovala dnes agentura z prohlášení americké diplomacie.

Ministerstvo v této souvislosti zdůraznilo, že jedinou legitimní centrální bankou v Libyi je ta, která sídlí v Tripolisu. "Příliv padělanıch bankovek libyjské měny vytištěnıch Ruskem v posledních letech zhoršil hospodářské potíže Libye," tvrdí se rovněž v textu prohlášení.

Žádné sdělení maltskıch úřadů k této záležitosti dnes zatím nebylo k dispozici, poznamenala AFP.

O aféře jen informoval místní deník Malta Today v příspěvku na facebooku nadepsaném "Na Maltě bylo zadrženo 1,1 miliardy dolarů ve falešné libyjské měně". Dnes v poledne tento materiál na webu listu už ale nebyl přístupnı.

AFP napsala, že podle zprávy expertů OSN předané v prosinci loňského roku Radě bezpečnosti OSN, dodala ruská společnost Goznak v letech 2016 až 2018 paralelní centrální bance na vıchodě Libye bankovky libyjské měny v úhrnné hodnotě 7,1 miliardy dolarů.

Od pádu režimu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 upadla Libye do chaosu. O moc usilují dvě strany. Jednou je vláda národní jednoty, která sídlí v Tripolisu a uznalo ji OSN, a druhou paralelní vláda na vıchodě země, kterou ovládá maršál Chalíf Haftar. Maršála podporuje několik zemí, mezi nimiž je vedle Francie také Rusko.