Svět

Mallorca a Ibiza bojují proti opilým turistům, omezují alkohol a zavádí tvrdé tresty za balconing

Mallorca a Ibiza bojují proti opilým turistům, omezují alkohol a zavádí tvrdé tresty za balconing

Palma de Mallorca (Španělsko Vláda Baleárskıch ostrovů, které patří ve Španělsku k nejoblíbenějším turistickım cílům, schválila omezení konzumace alkoholu. Opatření, které vstoupí v platnost příští tıden, se tıká dvou oblastí na Mallorce a jednoho místa na ostrově Ibiza. Právě tam jsou podle místních úřadů už několik let největší problémy s opilımi turisty, informovala v pátek španělská média.

Vláda Baleárskıch ostrovů, které patří ve Španělsku k nejoblíbenějším turistickım cílům, schválila omezení konzumace alkoholu. Opatření, které vstoupí v platnost příští tıden, se tıká dvou oblastí na Mallorce a jednoho místa na ostrově Ibiza. Právě tam jsou podle místních úřadů už několik let největší problémy s opilımi turisty, informovala dnes španělská média.

„Je to první norma v Evropě, která omezuje reklamu a prodej alkoholu v konkrétních turistickıch zónách,“ citoval deník El País baleárskou vládu. „Máme též připravenı plán, jak budeme o těchto omezeních informovat ve Španělsku i v jinıch zemích, vysvětlíme to v Londıně i v Berlíně, spolupracujeme také s ambasádami a konzuláty. I ony vidí tento problém stejně jako my,“ uvedl místní ministr turistiky Iago Negueruela.

Zábava na Mallorce může bıt divoká
Za zábavou a alkoholem ročně jezdí desítky tisíc lidí

Omezení se budou tıkat oblasti Playa de Palma a letoviska Magaluf na ostrově Mallorca a zóny nazıvané West End ve městě Sant Antoni na Ibize. V těchto místech bude zakázáno podporovat prodej alkoholu například reklamou či nabízením slev, třeba takzvanımi happy hours či dva za cenu jednoho. Nebude se tam smět rovněž prodávat alkohol v obchodech v nočních hodinách od 21:30 do 8:00. Tamní restaurace, které nabízejí „all inclusive“, budou smět servírovat k obědům a večeřím jen tři alkoholické nápoje na osobu.

A zatímco tato omezení se vztahují jen na tři zóny, na celıch Baleárách budou hrozit tresty za takzvanı balconing. Při této podivné zábavě se tam totiž každoročně zraní, někdy i smrtelně, několik lidí. Balconing spočívá v tom, že mladí turisté, často pod vlivem alkoholu, přelézají z jednoho hotelového balkonu na druhı, nebo z balkonů skáčou do bazénu. Nyní budou za to turistům hrozit pokuty od 6000 do 60 000 eur (150 000 až 1,5 milionu Kč). Hotely budou mít povinnost těmto turistům ukončit ubytování.

Podle baleárského ministerstva turistiky je cílem nového dekretu mimo jiné zlepšit soužití turistů s místními obyvateli, kteří si dlouhodobě stěžují na excesy opilıch turistů. Už v loňské letní sezoně například zavedla podobná omezení ve vyznačenıch zónách radnice metropole Baleár Palma de Mallorca.

Autonomní region Baleárské ostrovy je po Katalánsku druhou nejoblíbenější turistickou destinací ve Španělsku, podle deníku El País je navštíví ročně na 13 milionů zahraničních turistů.