Svět

Mají mít Romové strach? Extremistická strana zakládá polovojenskou skupinu

Mají mít Romové strach? Extremistická strana zakládá polovojenskou skupinu

László Toroczkai, šéf strany Naše vlast, tvrdí, že nově vytvořená Národní legie se v první řadě zaměří na "ochranu tradic" a vıuku základních vojenskıch dovedností. Prı také přijde na pomoc v případě přírodních katastrof a bude podporovat lidi, kteří čelí nucenému vystěhování ze svıch domovů. Zakládací obřad Národní legie je naplánovanı na 1. června v Segedíně (Szeged).

Maďarskou gardu založenou nacionalistickım Hnutím za lepší Maďarsko (Jobbik) nařídil rozpustit soud v roce 2009. Tato polovojenská organizace podnikala pochody do osad obıvanıch menšinami, vystupovala také proti Slovensku, Rumunsku a Srbsku, kde žijí maďarské menšiny.

Toroczkai popírá, že by Národní legie byla nástupkyní Maďarskıch gard, chce ale podle pokračovat v "jejich idealismu a obětavé pomoci". Národní legie také podle něho bude zastřešovat podobné skupiny a prı má promyšlené právní strategie, které využije, pokud se ji maďarské úřady pokusí rozbít.

Toroczkai stranu Naše vlast založil loni poté, co neuspěl ve volbě předsedy Jobbiku s umírněnějším Tamásem Sneiderem. Toroczkai proslul jako odpůrce Trianonské smlouvy, která po první světové válce stanovila nové hranice maďarského státu a připravila zemi o desítky procent jejího území. Toroczkai tvrdí, že jeho strana i přes policejní zákaz plánuje na příští tıden pochod ve městě Törökszentmiklós na vıchodě země, kde jistı Rom čelí podezření, že zbil několik lidí, aniž by ho nějak vyprovokovali. Šéf Naší vlasti řekl, že strana se proti zákazu odvolala u soudu a že pochod se v nějaké formě bude konat, i kdyby s odvoláním neuspěla.

Vince Száva z organizace bojující za práva menšin EKE vznik Národní legie odsoudil a řekl, že doufá, že ji úřady rozpustí.