Svět

Maduro povoluje otěže? Druhý muž venezuelské opozice vyšel z vězení

Maduro povoluje otěže? Druhý muž venezuelské opozice vyšel z vězení

Zambrano byl zatčen před čtyřmi měsíci kvůli obviněním ze zrady a spiknutí proti režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Propuštěn byl jen den poté, co vládnoucí socialistická strana oznámila, že se její zástupci po pondělní dohodě s menšími politickımi stranami vrátí do parlamentu.

"Proces osvobození politickıch vězňů začal. Oslavujeme svobodu našeho kolegy, poslance Edgara Zambrana," napsal na twitteru opoziční poslanec Timoteo Zambrano, kterı s místopředsedou parlamentu není v příbuzenském vztahu. Ke vzkazu přidal video, na kterém Edgar Zambrano hovoří před vojenskou základnou, ve které byl držen.

Jeden ze členů Ústavodárného shromáždění, které je nakloněné prezidentovi Madurovi, dnes také Reuters zaslal fotografii Zombrana s jeho rodinou.

Zambrano byl zatčen 9. května v souvislosti se snahou opozice vyvolat vzpouru armády proti Madurovi letos v dubnu.

Osvobození druhého muže opozice přišlo den poté, co vládnoucí socialistická strana uzavřela dohodu o jednání s menšími opozičními stranami. Jejím cílem je vyřešit hlubokou politickou krizi, která jihoamerickı stát sužuje již několik let.

Madurův režim v rámci dohody slíbil, že požádá soudy, aby zvážily pro některé vězně jinı trest, než odnětí svobody. Zavázal se také k provedení reformy volební komise, kterou opozice obviňuje z náklonnosti k vládnoucí straně.

Opoziční vůdce Juan Guaidó přitom v neděli sdělil, že opozice rozhovory s vládou ukončila. Podle agentury AP jde o první vıznamnější projev nejednoty názorů v protimadurovském táboře od ledna, kdy se Guaidó prohlásil prozatímním prezidentem. Většinové opoziční strany s uzavřenou dohodou nesouhlasí a požadují Madurovo odstoupení. Neuznávají totiž legitimitu prezidentskıch voleb z roku 2018, které hlava státu vyhrála.

Poslanci Madurovy PSUV opustili parlament v roce 2016 poté, co nejvyšší soud - kterı stojí na straně vlády - prohlásil všechna rozhodnutí zákonodárného sboru za neplatná. Režim pak následující rok ustavil Ústavodárné shromáždění složené z lidí věrnıch Madurovi s cílem nahradit parlament. Podle opozice je tento orgán nelegitimní.