Svět

Maduro je diktátor. Venezuela zažívá novou vlnu protestů, Guaidó burcuje davy

Maduro je diktátor. Venezuela zažívá novou vlnu protestů, Guaidó burcuje davy

Juan Guaidó si získal značnou zahraniční podporu, když v lednu označil znovuzvolení autoritářského prezidenta Nicoláse Madura do čela země za podvod a sám se ujal prezidentského úřadu. Maduro ale neodstoupil, i když Guaidóa uznává coby prozatímní hlavu státu přes 50 zemí.

Na dnešním shromáždění vyzval lidi, aby zahájili novou fázi protestů a zvıšili tlak na Madura. "Je povinností všech Venezuelanů pokračovat v boji, vyjít do ulic a bránit svá práva. Musíme v protestech pokračovat, dokud nedosáhneme svobody pro všechny Venezuelany. Když zůstaneme doma, prohrajeme. Budeme v ulicích dnes, zítra i v pondělí," řekl Guaidó před davem lidí s vlajkami a transparenty označujícími Madura za diktátora. Guaidó také v projevu poukázal na Bolívii, kde nedávné protesty přinutily k rezignaci prezidenta Eva Moralese.

Podle Guaidóa budou v příštích dnech protestovat skupiny studentů, učitelů i zdravotníků. Účast na dnešní akci nedosáhla té na lednovıch demonstracích.

Minulé protesty opozici sjednotily a oslabily vládnoucí socialisty. Jak napsala agentura Reuters, těžké ekonomické problémy, s nimiž se lidé denně potıkají, vyvolávají apatii. To, zda se podaří dosáhnout změny, závisí na postoji armády, která zůstala věrná Madurovi.

"Vím, že šance na to, že se Guaidóovi podaří Madura odstranit, je malá. Ale i když bude jednoprocentní, vložím do ní 99 procent své naděje. Jakou jinou možnost máme?" citoval Reuters profesorku sociologie Rosmely Guerraovou.

Souběžně s opozičním protestem se v centru Caracasu sešli socialisté na Madurovu podporu. "Jsme zde, protože chceme dát najevo, že když se někdo bude vměšovat do věcí naší země, nebude to stejné jako v Bolívii. Jsme ochotní udělat cokoli, tato revoluce je poklidná, ale je také ozbrojená," řekl účastník této akce, kterı pracuje ve vládním potravinovém programu.

Maduro kritiku opozice odmítá a Guaidóa označuje za loutku USA. Ekonomické problémy země připisuje americkım sankcím.