Svět

Maďarský europoslanec rezignoval po zakázaném večírku v Bruselu. Před policií prchal oknem

Maďarský europoslanec rezignoval po zakázaném večírku v Bruselu. Před policií prchal oknem

Brusel Maďarskı europoslanec József Szájer rezignoval na svou funkci poté, co jej v pátek belgická policie přistihla v centru Bruselu na nedovoleném večírku s dalšími 24 lidmi. Člen strany Fidesz premiéra Viktora Orbána nejprve svou nedělní rezignaci vysvětloval „dlouhım obdobím reflexe“. Když však v úterı belgická média přinesla informaci, že se ze zmíněného večírku pokusil před policejní kontrolou prchnout oknem, podle agentury Reuters přiznal svou účast.

V Belgii jsou podobně jako v některıch dalších evropskıch zemích kvůli koronaviru uzavřené restaurace a bary. Belgická vláda v pátek oznámila, že se neotevřou nejméně do poloviny ledna. Ve stejnı den podle místních médií policie přerušila divokou párty 25 lidí, mezi nimiž údajně vedle europoslance byli i diplomaté. Zpravodaj televize Euronews uvedl, že účastníci akce dostali pokuty 250 eur (6500 korun), její organizátor pak trojnásobek. Belgická koronavirová pravidla zakazují pořádání hromadnıch akcí v bytech, kam si je možné pozvat nanejvıš jednoho hosta za tıden.

Devětapadesátiletı Szájer podle maďarského webu Hungary Today svou nečekanou nedělní rezignaci nejprve doprovodil slovy, že pro něj je každodenní práce politika po 30 letech „stále větší duševní zátěží“. Dodal, že jeho rozhodnutí nemá žádnou souvislost se současnım rozhodnutím maďarské vlády blokovat schválení unijního rozpočtu kvůli spojení peněz a vlády práva.

Poté, co se v úterı jeho jméno objevilo v některıch médiích v souvislosti s večírkem, svou účast na něm přiznal.